Revolver model 1882 (Kat.D) 7,5 mm Ordnance

Revolver model 1882 (Kat.D) 7,5 mm Ordnance

Další obrázky

Popis

V roce 1871 se Švýcarsko začalo zabývat problematikou přezbrojení z tehdejších předovek na novější zbraně. V úvahu připadali tři různí výrobci zbraní. 

Jednalo se o Francouzskou firmu Galand, Americkou Smith&Wesson a Belgickou Chamelot&Delvinge. Klíčovou osobou při výběru těchto zbraní byl kapitán Rudolf Schmidt, který byl později povýšen na majora. Schmidt se měl zabývat zkouškami a testováním zbraní od výše uvedených firem. Tyto zbraně se různě upravovaly a modifikovaly a následně zkoušely ve zbrojovce v Thunu. Jejich vítězem se stal upravený model od firmy Chamelot&Delvinge. Tento model se tedy začal sériově vyrábět v Belgii pro potřeby Švýcarska a dostal označení revolver model 1872. Jednalo se o 6“ revolver v ráži 10,4 mm pro náboje s okrajovým zápalem. Revolver pracoval v režimu double-action. Po vyrobení 900 ks těchto revolverů se Švýcarsko rozhodlo pro změnu střeliva a tak vznikl nový model 1872/78. Tento revolver byl určen pro střelivo se středovým zápalem ve stejné ráži 10,4 mm. Předchozích 900 vyrobených kusů bylo postupně upraveno na toto střelivo.

Změny způsobené úpravou střeliva a tak i přepracováním samotných revolverů postupně vedly k zavedení nového revolveru. Tento revolver dostal označení revolver model 1878. Jednalo se o první revolver, který byl vyráběn ve Švýcarsku. Model 1878 byl určen pro jezdectvo, nicméně byl plánován i speciální odlehčený model pro pěchotu, který se však s nástupem modelu 1882 nezavedl do sériové výroby.  Přesné počty nejsou známy, ale odhadovaný počet vyrobených revolverů model 1878 se pohybuje okolo 5500 až 6000 kusů. Revolver byl opět v ráži 10,4 mm s válcem na 6 nábojů. Pracoval v režimu double-action a byl vybaven 6“ hlavní. Střelivo do tohoto revolveru bylo vybaveno střelou ráže .41, která vážila 193 grs a dosahovala úsťové rychlosti kolem 600 fps.

Model 1882 byl dalším modelem kapitána Rudolfa Schmidta. Tento model byl určen pro střelivo ráže 7,5 mm označované také jako 7.5 Ordnance. Model 1882 byl svojí konstrukcí jednoduchý a účinný revolver. Úspěch tohoto revolveru je možné podložit tím faktem, že poslední model 1882 byl ze služby vyřazen v roce 1964. U modelu 1882 můžeme pozorovat dvě výrobní varianty. První varianta je v celočerněném provedení a je osazena plastovými střenkami. Tato varianta se vyskytuje až do výrobního čísla 20 000. Modely které jsou nad tímto výrobním číslem mají střenky dřevěné a prvky revolveru jako jsou kohout, spoušť, středová osa válce apod. nejsou již černěny, ale zůstávají stříbrné. Existuje i třetí varianta, která je v provedení pro cyklistické jednotky. Úprava spočívala v proudloužení rukojeti tyčovinou aby vzniklo jakési velké poutko. Celkové množství vyrobených kusů první a druhé varianty se pohybuje přibližně okolo 37 250 kusů.

Revolver model 1882 se vyráběl v provedení se 4,5“ hlavní v ráži 7.5 Ordnance. Válec měl kapacitu 6 nábojů. Revolver pracoval v režimu double-action. Střelivo bylo osazeno olověnými střelami o váze 108 grs, které dosahovaly úsťové rychlosti přibližně 690 fps.

Tento revolver je prvním výrobní provedením modelu 1882. Povrch revolveru je opotřebený, místy se vyskytují skvrny hlubší koroze. Revolver je plně funkční a jeho vývrt je zrcadlový.

Jedná se o zbraň kategorie D!

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 939


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Waffenfabrik Bern, Switzerland
 • Model, vzor 1882
 • Ráže 7,5 mm Ordnance
 • Hmotnost 800 g
 • Délka 235 mm
 • Délka hlavně 4,5"
 • Zásobník válec na 6 nábojů
 • Rok výroby 1882-1929
 • Stav 2-3
 • Povrch 75 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.