Revolver Grand ZKR 590 38 Special

Revolver Grand ZKR 590 38 Special

Další obrázky

Popis

První československý dvojčinný revolver ZKR 590 Grand zkonstruoval Augustin Nečas (1918-1989) na základě návrhu Josefa a Františka Kouckých, autor řady prototypů sportovních pistolí, ale také armádní pistole vz. 82.

Revolver obsahuje řadu originálních konstrukčních uzlů, na které Nečas obdržel pět patentů. Hlavní zajímavostí revolveru ZKR 590 Grand je jištění válce středovým uložením v jeho zadní části a západkou v horní části výklopného třmenu. Dále je třeba zmínit jeho velmi malé výrobní tolerance, zejména u vzdálenosti mezi hlavní a válcem. Pádová pojistka je řešena odskokem kohoutu. Jeho podobnost s revolverem Smith&Wesson model 10 nebo také Military and Police je velmi zajímavá. Vývoj byl ukončen v roce 1959 a jeho výrobcem se měly stát závody Jana Švermy v Brně, tedy dřívější i pozdější Zbrojovka Brno.  V Brně se nakonec revolvery Grand vyráběly jen v malém množství v letech 1963 – 1964 v řádech desítek kusů. Výroba revolverů v ráži .38 Special byla v druhé polovině roku 1964 přesunuta na Slovensko do podniku Kinex Bytča. V roce 1967 se přesunula výroba revolverů Grand z Bytči do Uherského Brodu, závodu Přesné strojírenství národní podnik a zároveň byla v Brodu zahájena výroba malorážních revolverů. Smlouvy s podniky zahraničního obchodu předpokládaly, že bude do konce roku 1970 dodáno 54.000 revolverů Grand v ráži .22 LR. Realita byla zcela jiná a tak v ráži .22 LR bylo celkem vyrobeno okolo 3580 revolverů Grand s různými délkami hlavní. Vývozcem zbraní ze země byl samozřejmě Omnipol.

Revolvery ZKR 590 Grand se vyráběly též v omezeném množství s dvoupalcovou hlavní, kromě provedení se čtyř a šestipalcovou hlavní. Ty pak sloužily například i u STB, třetího odboru, při ochraně letového provozu na letišti v Praze Ruzyni. Zde se používalo neprůbojné střelivo Short Stop. Tento revolver ZKR 590 Grand je v provedení se čtyřpalcovou hlavní. Byl vyroben v roce 1967 a v témže roce byl ověřen českou státní zkušebnou. Černění je na tomto revolveru ZKR 590 Grand stoprocentně zachovalé, neboť revolver je ve velmi zachovalém stavu. Na celém světě je revolver ZKR 590 Grand pro své kvalitní zpracování a svoji přesnost velice ceněn a to nejen mezi sběrateli.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 894


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Zbrojovka Brno, Přesné strojírenství, národní podnik Uherský Brod
 • Model, vzor ZKR 590 Grand
 • Ráže .38 Special
 • Hmotnost 816 g
 • Délka 235 mm
 • Délka hlavně 4"
 • Zásobník válec 6 ran
 • Rok výroby 1968
 • Stav 1
 • Povrch 95%
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, Československo

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.