Revolver Bodeo M1889 10,4 mm italský služební

Revolver Bodeo M1889 10,4 mm italský služební

Další obrázky

Popis

Italský puškař Carlo Bodeo obdržel patent na svůj revolver v roce 1886. Jednalo se o vylepšený francouzský služební revolver Chamelot Delvigne zavedený do italské armády v roce 1874 jako M1874.

Ve stejném období přichází s vylepšeným M1874 (byl údajně pro armádu příliš veliký a těžký) také Glisenti. Komise, jíž předsedá právě Carlo Bodeo, kombinuje v roce 1889 obě vylepšené verze a nový revolver je jako M1889 (častěji podle předsedy komise nazývaný Bodeo) přijat do výzbroje italské armády. Přestože, již v době svého přijetí do výzbroje, byl revolver zastaralý, byl velmi oblíbený pro svou jednoduchost, spolehlivost, odolnost a jednoduchou výrobu. Italové mu přezdívali „Coscia d´Agnello“, neboli jehněčí stehno.

Ve třech hlavních variantách, Tipo A – Tipo Truppa jako revolver pro mužstvo, Tippo B – Tipo Ufficiali jako důstojnická varianta s lučíkem a pevnou spouští a Tipo Allegerito taktéž s pevnou spouští, lučíkem a kratší kulatou hlavní, byl v až 70ti různých provedeních vždy na černoprachý náboj 10,35x20 mm (též 10,35mm Ordinanza Italiana nebo 10,4 italský služební) vyráběn v letech 1889 až 1930. Dílny a továrny jako Reggia Fabbrica d'Armi Brescia ('FB'), Glisenti Brescia, Toschi Castelli Brescia, Vincenzo Bernardelli Gardone, Metallurgica Bresciana Gia Tempini Brescia, SFARE GVT a kontrahovaní španělští výrobci A. Errasti Eibar, E. Arrostegui Eibar a Arizmendi y Goenaga Eibar vyrobili celkem přibližně 150 tisíc revolverů Tipo A, 50 tisíc revolverů Tipo B a neznámý počet revolverů Tipo Allegerito (u mladších kusů se jedná patrně o předělaný Tipo A). Revolvery byly používány pro výše zmíněné přednosti až do roku 1945. Revolver byl dokonce přijat i do výzbroje Wehrmachtu pod označením Revolver 680(i).

Jedná se o dvojčinný revolver s pevným šestikomorovým válcem, který se otáčí ve směru hodinových ručiček a je opatřen klapkou Abadie. Při otevřené klapce lze spouští otáčet válcem bez pohybu kohoutu pro snadnější nabíjení. Šroub opatřený páčkou nad levou střenkou slouží k uvolnění krycí desky a mechanismus je tak přístupný bez použití nářadí. Zajištění zbraně proti náhodnému spuštění při pádu je zprvu řešeno pouze výklopnou spouští (natažením kohoutu se spoušť automaticky uvolní do standardní pozice) později odsuvnou pojistkou na levé straně, která se brzy přesouvá do vnitřního prostoru revolveru. Pod šestihrannou hlavní opatřenou pevnou muškou je na otočném čepu vytahovač nábojnic aretovaný standardně v duté ose válce. Jako hledí slouží zářez ve tvaru V ve zvýšené horní zadní části rámu.

Tento revolver Bodeo M1889 Tipo A je ve slušném stavu s patinou odpovídající užívání a stáří sto let. Mechanicky je plně funkční s minimálními vůlemi na válci. Povrchová úprava černěním je v oblasti rukojeti ošoupaná a na zbytku zbraně s vrstvou náletové koroze. Vývrt hlavně je ještě lesklý ovšem se stopami koroze. Komory válce jsou čisté. Tento revolver Bodeo M1889 jistě potěší nejednoho příznivce Rakousko-Uherské armády, neboť ta je zabavila a používala jako kořistní ve velkém množství. Text Ondřej Vyleta

11 800 Kč s DPH

nelze uplatnit DPH

Číslo zboží: 2734

Skladem: 1 kus

Základní informace

 • Výrobce A.Errasti - Eibar, Eibar, Španělsko
 • Model, vzor M1889
 • Ráže 10,35 x 20 Ordinanza Italiana
 • Hmotnost 921 g
 • Délka 230 mm
 • Délka hlavně 115 mm
 • Zásobník válec, 6 ran
 • Rok výroby 1916
 • Stav 3
 • Povrch 40%
 • Vývrt ještě lesklý s korozí
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.