Revolver Mateba model 6 Unica 454 Casull

Revolver Mateba model 6 Unica 454 Casull

Další obrázky

Popis

Emilio Ghisoni se narodil v roce 1937 a od počátku sedmdesátých let se věnoval návrhům revolverů s umístěním hlavně co nejníže. 

Tedy proti spodní komoře válce a hlavně také poloautomatickému ovládání revolveru. Prapůvod této poloautomatické funkce spadá do roků 1885 a 1886, kdy si důstojník Gerge Vincent Fosbery nechal patentovat vylepšení revolveru Colt Single Action Army spočívající v takzvané funkci cik cak. Ta umožňovala poloautomatickou funkci revolveru pomocí šikmých drážek po obvodu válce. Tato konstrukce byla již tehdy nadčasová a její princip byl použit i v roce 1976 k ovládání sovětského rotačního kulometu Jakuševa a Borzova JakB 12,7.

Ghisoni však šel svou vlastní cestou a navrhl revolver s děleným rámem. Horní část rámu se vlivem zpětného rázu pohybuje ve vodítkách směrem vzad a přes soustavu pák dochází k pootočení válce a natažení bicího kohoutu. Hlavními výhodami díky nízko položené hlavni a zákluzu rámu bylo snížení zpětného rázu. Tak vznikl první revolver Mateba 1. Zkratka pochází z názvu firmy Macchine Termo Balistiche. Ta patřila Emiliovu otci, kdy po jeho smrti v padesátých létech odešel ze studií a převzal vedení této firmy sídlící v Pavii, 35 km od italského Milána.

V roce 1996 navrhl Ghisoni tento typ revolveru v ráži 357 a 44 Magnum a 454 Casull. Po předchozích modelech Defense, Home Protection, Sportiva a Hunter v rážích 357 a 44 Magnum s různými délkami hlavní se jmenoval Unica, značen též model 6 Unica. Název je skutečně pravdivý, unikátní. Vyráběl se zejména ve větším množství v rážích 357 a  44 Magnum, v ráži 454 Casull v menším množstvím v řádech stovek kusů v letech 1997 – 2005. Jedná se o vynikající konstrukci s velmi nízkou hmotností. Dalším známým Ghisoniho návrhem je revolver Chiappa Rhino. Ghissoni zemřel v roce 2008 ve věku 71 let.

Tento revolver Mateba 6 Unica je v ráži 454 Casull s šestipalcovou hlavní. Ústí hlavně je kryto převlečnou maticí závitu pro kompenzátor. Těch bylo vyvinuto více druhů, ke zbrani žádný nenáleží. Tento revolver Mateba 6 Unica je téměř v zánovním stavu. Jeho opotřebení je minimální, černění je nepoškozené stejně jako střenky, mířidla, ústí hlavně apod. Jedná se o skutečnou lahůdku určenou milovníkům revolverů, zejména speciálních a ve velkých rážích. Tržní cenu tohoto revolveru Mateba 6 Unica lze těžko vyčíslit. V běžných rážích se obchodují okolo 2500 USD. V ráži 454 Casull se neobchodují. Každý kdo jej držel v ruce jistě ví proč. Text a kontrola Jaroslav Dubský st.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 2305


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Macchine Termo Balistiche Pavia Itálie
 • Model, vzor 6 Unica
 • Ráže 454 Casull
 • Hmotnost 1678 g
 • Délka 280 mm
 • Délka hlavně 6´´
 • Zásobník válec na 6 ran
 • Rok výroby 2002
 • Stav 1
 • Povrch 99 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. italská

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.