Revolver Iver Johnson Safety Automatic Second Model Small Frame Hammer 32 S&W Centerfire

Revolver Iver Johnson Safety Automatic Second Model Small Frame Hammer 32 S&W Centerfire

Další obrázky

Popis

Iver Johnson se narodil 14. 2. 1841 v Norsku. V šestnácti letech se začal učit zbrojířem. Po pěti letech učení si otevřel vlastní obchod v městě Christiana. 

Ten byl otevřen pouze rok, neboť v roce 1863 Iver emigroval do USA. Ve Worcestru, které bylo centrem zbrojní výroby našel práci u společnosti Allen&Wheelock. Zde se setkal se svým budoucím partnerem Matinem Byem a také zde poznal svoji budoucí manželku Mary Elizabeth Spiersovou. V roce 1871 se svým přítelem Martinem založili vlastní firmu Johnson&Bye Gunsmiths. Původní plány na výrobu pepřenkového revolveru byly z důvodu nezájmu veřejnosti přepracovány na výrobu jednohlavňových derringerů a jednočinných  revolverů.

Součástí výrobního programu se staly i drobné díly, např. pro policii, které mohly být obráběny na stávajících strojích. Toto využití strojového času vedlo k zavedení automatizace výroby a tím výroby sériové. Byla to jedna z prvních firem v USA ubírající se tímto směrem. Do výroby byla vzhledem k poptávce zařazena i výroba jízdních kol a vzduchovek a firma se přejmenovala na Iver Johnsons Arms&Cycle Works. Zboží bylo distribuováno válečným přítelem Martina Bye Johnem Lovellem, resp. jeho společností J.P. Lovell Arms na základě smlouvy z roku 1881. Po odchodu Martina Baye do ústraní v roce 1883 byla tato smlouva prodloužena a spolupráce pokračovala až do smrti Ivera Johnsna v roce 1895.

V roce 1894 Iver otevřel nový obchod se sportovním zbožím na Main Street ve Fitchburgu ve státě Massachusetts. Firma se dále rozrůstala a v roce 1900 zakoupila distribuční firmu J.P. Lovell Arms. Název firmy byl změněn na Iver Johnson Sporting Goods. Firma distribuovala v USA také evropské zbraně a zabývala se i výrobou kožených pouzder na všechny druhy populárních zbraní. Firma ukončila svoji činnost definitivně v roce 1993.

Jednou z velkých kapitol výroby jsou revolvery Safety Automatic vyráběné ve verzích Hammer nebo Hammerless. Jejich výroba byla zahájena v roce 1894 a přetrvala do roku 1941. Počet vyrobených kusů těchto revolverů se pohybuje v řádech 4-6 milionů. Firma Iver Johnson představila tyto revolvery jako Safety, tedy bezpečné díky spoušťovému mechanismu. Ten uvolňuje kohout až v jeho zadní poloze pomocí pojistky v lučíku, která se uvolňuje zadní částí spouště. Nelze tedy vyvolat výstřel nechtěným natažením kohoutu například do poloviny jeho dráhy a následným spuštěním. Automatic znamenalo označení automatického vyhození nábojnic centrálním hvězdicovým vyhazovačem. Ten nábojnice vyhodil po sklopení přední části rámu přibližně o 95 stupňů směrem dolů.

Revolvery se vyráběly v různých velikostech na rámech malých – small a velkých – large. Dále byly značeny jako první, druhý a třetí nebo také nový model. Ten se vyráběl od roku 1909 a byl již konstruován na střelivo s bezdýmným prachem. Dále se revolvery Iver Johnson Safety Automatic dělily na provedení s kohoutem a s kohoutem skrytým, jak je již výše uvedeno a samozřejmě na provedení v různých povrchových úpravách s různými druhy střenek. Obecně si tyto revolvery Iver Johnson  získaly velikou oblibu díky kvalitnímu zpracování a vynikající ceně. Ostatně firma razila heslo Honest Goods At Honest Prices.

Tento revolver Iver Johnson Safety Automatic Second Model Small Frame Hammer je provedení páté varianty z roku 1906. Jeho cena se pohybovala okolo 7 USD. Je v niklovaném provedení se střenkami z tvrzené gumy. Ty nesou logo firmy Iver Johnson – hlavu Výra. Tento revolver Iver Johnson je v ráži 32 S&W Centerfire. Jeho zajímavostí je otočný pohyb válce na 5 nábojů na hřídeli s částečným závitem, která dotahuje válec těsně k hlavni. Revolver byl chráněn třemi patenty. Tento revolver Iver Johnson Safety Automatic Second Model Small Frame Hammer je bohužel poškozen ve smyslu absence podavače válce a odštípnuté střenky. Není to však závada neřešitelná. Tento revolver Iver Johnson bude ozdobou sbírky ranných amerických revolverů. Text a kontrola Jaroslav Dubský.

5 900 Kč s DPH

nelze uplatnit DPH

Číslo zboží: 1058

Skladem: 1 kus

Základní informace

 • Výrobce Iver Johnson Arms&Cycle Woks Fitchburg Mass. Usa
 • Model, vzor Iver Johnson Safety Automatic Second Model Small Frame Hammer
 • Ráže 32 S&W Centerfire
 • Hmotnost 358 g
 • Délka 165 mm
 • Délka hlavně 3 ´´
 • Zásobník válec na 5 ran
 • Rok výroby 1906
 • Stav 2
 • Povrch 80 %
 • Vývrt zmatnělý
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.