Puška opakovací Winchester M1917 30-06 Springfield

Puška opakovací Winchester M1917 30-06 Springfield

Další obrázky

Popis

Před začátkem první světové války tvořila výzbroj Britských ozbrojených sil puška Short Magazine Lee Enfiled, zkráceně SMLE. 

V porovnání s německou puškou Mauser a americkou puškou Springfield 1903 byla určena na zastaralý typ náboje .303, který byl původně plněn černým prachem. Vzhledem k přepracování nábojů se pušky SMLE staly méně přesnými na větší vzdálenosti. Bylo tedy potřeba vyvinout novou, přesnější zbraň. V počátku vývoje konstruktéři vycházeli ze závěrového mechanismu typu Mauser, který se snažili zdokonalit a přišli také s novým výkonným střelivem .276 Enfield. Vzhledem k tomu, že válka přišla rychleji, než se dalo očekávat a výroba nového střeliva se nestačila ani pořádně rozběhnout, vznikl pro Anglii zásadní problém, čím vyzbrojit své vojsko. Anglie se tedy rozhodla oslovit zbrojovky v USA. Hlavním požadavkem byla výroba zdokonalené pušky SMLE v ráži .303 která dostala označení P14. Pro jejich výrobu byly vybrány firmy Wichester a Remington. Později se k nim připojila i firma Eddystone Arsenal, která dostala vybavenou továrnu v sídle firmy Baldwin Locomotive Works ve městě Eddystone v Pensylvánii.

Když USA vstoupilo do války, vznikl pro ně stejný problém, jako pro Anglii. Byla potřeba tedy zavést novou pušku do výzbroje. Nejjednodušším řešením se zdálo být výroba pušky P14, avšak zde se ukázala ráže .303 jako nevhodná, vzhledem k US standardu .30-06 Springfield. Firma Remington tedy přišla v roce 1917 s návrhem pušky P14 v ráži .30-06 Springfield. Tento návrh prošel schvalovací komisí, a tak byla zavedena do výzbroje puška model 1917, nebo také P 17. Tuto pušku vyráběly opět stejné firmy, jak už bylo uvedeno výše. Celkový počet vyrobených kusů se rovná číslu 2 193 429. Z toho firma Eddystone vyrobila 1 181 908 pušek, Remington 545 541 a Winchester 465 980.

Pušky M 1917 snad netřeba ani dopodrobna popisovat, vzhledem k jejich stejnorodosti s modelem SMLE. Odlišnosti nalezneme v závěrovém mechanismu, který byl vylepšen, v chránítkách hledí a mušky a také ve tvaru pažby. Tyto pušky M1917 byly plněny páskovými zásobníky po pěti nábojích. 

Tato puška M1917 byla vyrobena firmou Winchester v září roku 1917. Puška je ve velmi zachovalém stavu, černění je zachováno na 97% povrchu, čemuž odpovídá stav 1. Vývrt této pušky je matný.  V pažbovém otvoru je umístěno kompletní originální čištění pro tuto zbraň. Puška Winchester M1917 je opatřena platnou německou ověrovací značkou zkušebny v Kolíně z roku 1993. Puška je oaptřena zdařilou replikou řemenu. Jedná se sběratelskou záležitost.

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 995


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Winchester Repeating Arms Company, New Haven, Conn., USA
 • Model, vzor 1917
 • Ráže .30-06 Springfield
 • Hmotnost 4170 g
 • Délka 118 cm
 • Délka hlavně 66 cm
 • Zásobník pevný schránkový na 5 nábojů
 • Rok výroby Září 1917
 • Stav 1
 • Povrch 97 %
 • Vývrt matný
 • Zkušební značka C.I.P. ano, Německo-Kolín

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.