Puška opakovací G 33/40 7,92 mm Mauser

Puška opakovací G 33/40 7,92 mm Mauser

Další obrázky

Popis

O slavné české karabině vz.33 již bylo napsáno hodně článků, pojďme se tedy zaměřit na její vývoj a výrobu po Mnichovské dohodě. Mnichovský diktát zasáhl do objednávek pušek pro ČS. armádu velmi podstatně.

Po reorganizaci armády se MNO (min. národní obrany) dostalo do problému s přebytkem pušek. Tyto přebytky vznikly tím, že brněnská zbrojovka již stihla dokončit objednávky z roku 1935 a 1936. Do konce roku se stihla vyrobit i větší část objednávky ze začátku roku. Všechny tyto pušky byly zpět navráceny do zbrojovky k přepracování na nový vývrt s užšími drážkami. ČS. vojenská zpráva se snažila zbavit i starších pušek vz. 23, vz. 23a a Mannlicher. Vzhledem k situaci na našem území se ale nepodařilo pušky prodat. Na začátku okupace měla brněnská zbrojovka objednávky na čtvrt milionu pušek. Vzhledem k likvidaci MNO hrozilo, že to může výrobu objednaných pušek zastavit a puškárna tak nebude mít co vyrábět. Samozřejmě jí pomohly obchody s Japonskem, Rumunskem a Íránem. Začátek války však četné obchody překazil a osud puškárny ve zbrojovce tak byl nejistý.

Pušky však začali objednávat i okupanti. Na jaře roku 1940 obdržela zbrojovka objednávku na 50 000 ks pušek vz. 33/40. Tato puška byla v podstatě stejná s puškou vz. 33 až na úpravy na pažbě.  Byla určena pro výzbroj německé horské pěchoty tzv. Gebirgsjäger, spíše známé jako horští myslivci. Pro jejich účely měly pažby různé úpravy oproti českým puškám vz.33. Úpravami prošly také pušky vz. 24 podle německého vzoru a poté se také vyráběly v tomto provedení.

Od pušky vz. 33 se puška vz. 33/40 liší v několika detailech. Jedním z těchto detailů bylo kování v zadní části pažby, které vybíhá do boku. Dalším bylo umístění a styl úchytu řemenů podle německého vzoru, tedy z boku a v zadní části skrz pažbu. Lišil se také nosič a chránítko mušky, kulička kliky byla odlehčená, pouzdro závěru také a lučík měl větší vybrání v přední části. Posledním rozdílem byl upravený delší záchyt bodáku. Celkem bylo vyrobeno 131 403 kusů (podle některých zdrojů o 100 ks více) od 16. října 1940 do konce prosince roku 1942. Tato puška vz.33/40 nese označení 945 1940. Tato puška vz.33/40 je ještě v zachovalém stavu. Černění je zachováno na zhruba 65% povrchu. Vývrt této pušky vz. 33/40 je zrcadlový. Puška je osazena replikou závěru předělaného z klasického závěru karabiny K98.

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

Text a kontrola textu Jaroslav Dubský ml.

 

 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 992


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Waffenfabrik Brünn, Protektorat Böhmen und Mähren
 • Model, vzor G 33/40
 • Ráže 7,92 mm Mauser
 • Hmotnost 3350 g
 • Délka 100 cm
 • Délka hlavně 50 cm
 • Zásobník schránkový pevný na 5 nábojů
 • Rok výroby 1940
 • Povrch 65 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.