Puška opakovací Destroyer 9 mm Largo

Puška opakovací Destroyer 9 mm Largo

Další obrázky

Popis

V roce 1908 založili Pedro Unceta a Juan Esperanza Salvador firmu Unceta y Esperanza (ASTRA), se sídlem ve španělském Eibaru. V roce 1911 Juna Esperanza uzavřel spolupráci s Isidrem Gaztanagou, a vznikla tak firma Gaztanaga y Esperanza. 

Tato firma se po roce 1913 začala zabývat výrobou pistolí. Isidro Gaztanaga měl ale také ještě jednu svojí vlastní firmu Gaztanaga y Uria. Výrobní plán této firmy byly pistole a revolvery. V roce 1914 si firma Gaztanaga y Uria nechala registrovat obchodní značku Destroyer. Tato značka se pak razila na revolvery, pistole a také v omezené míře na pušky. V pozdějších letech se pak přejmenovala na Gaztanaga y Cia (Compania) se sídlem v Eibaru, a od 20. let měla vyrábět karabiny Destroyer až do začátku španělské občanské války. O karabinách z těchto let se nepodařilo dohledat žádná fakta. Nicméně před začátkem druhé světové války vstoupila na scénu firma Ayra Duria se sídlem ve městě Eibar, které bylo kolébkou španělského zbrojního průmyslu. Zde působily také firmy jako Star apod. Tato firma obnovila produkci pod značkou Destroyer. Vyráběla také karabiny Destroyer v ráži 9 mm largo. Podle databáze dochovaných kusů těchto karabin můžeme usoudit, že výroba byla ukončena zhruba v roce 1975 se sériovým číslem 50 000. Tyto údaje se mohou lišit, protože se jedná o databázi dochovaných kusů, které vlastní sběratelé po celém světě.

Karabina Destroyer byla navržena Isidrem Gaztanagou v roce 1925. Tento návrh konstrukčně vycházel z karabiny Mauser. Je možno si povšimnout podobnosti závěru a překlápěcí pojistky. Uzamykací ozuby se nacházejí v zadní části závěru, oproti karabinám Mauser. Celkově bývá karabina Destroyer popisována jako malý zmenšený Mauser. Karabina Destroyer je vybavena jednořadým zásobníkem na 5 nábojů 9 mm Largo. Tato karabina byla speciálně vyvinuta pro policejní jednotky Guardia Civil. Byla tedy ves tejné ráži, jako služební pistole ale oproti nim zaručovala vyšší přesnost a mnohem větší efektivitu střelby na vzdálenější cíle. Přesnost byla dána třemi faktory: délkou hlavně, pažbou a také délkou záměrné. Vzniklo i několik prototypů v rážích .38 auto a 9 mm Para.

Tato karabina byla vyrobena v roce 1966, svědčí o tom vyražený symbol L1 na hlavni. Zde se také nachází platné španělské ověřovací značky. Karabina Destroyer je ve výborném stavu. Hlaveň je zrcadlově lesklá, ovšem nachází se zde pět míst s důlkovou korozí. Vzhledem k užívané ráži 9mm Largo nejde o žádný zásadní problém. Černění je zachovalé na 100% povrchu a pažba nese známky pár otlaků.

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 990


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Ayra Duria, Eibar, Spain
 • Model, vzor Karabine Destroyer
 • Ráže 9 mm Largo (9x23 mm)
 • Hmotnost 2800 g
 • Délka 101 cm
 • Délka hlavně 54 cm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový jednořadý na 5 nábojů
 • Rok výroby 1966
 • Stav 1
 • Povrch 100 %
 • Vývrt zrcadlový, pět míst s důlkovou korozí
 • Zkušební značka C.I.P. ano, Španělsko

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.