Puška opakovací Lee Enfield No. 1 Mk. III 303 British

Puška opakovací Lee Enfield No. 1 Mk. III 303 British

Další obrázky

Popis

Předchůdcem slavné pušky Lee Enfield byly pušky Martini-Henry, Martini-Enfield a Lee-Metford. Puška Lee-Metford byla do výzbroje britské armády zavedena roku 1889. V roce 1895 byla puška Lee-Metford upravena.

Změnilo se drážkování hlavně ze sedmi na pět drážek, a došlo ke změně smluvního rozměru ráže na 7.71 mm náboj .303 British a tak vznikla puška  Lee-Enfield Mk.I. Konstruktérem této zbraně byl James Paris Lee, společně se zbrojovkou v Enfieldu. Odtud také název Lee-Enfield. Dále roku 1902 byl přijat nový zkrácený vzor pro celou armádu Lee-Enfield SMLE No. 1 Mk. I (SMLE= Short Magazine Lee-Enfield). Tato puška se nabíjela náboji na páskových zásobnících po 5 nábojích. Puška dále měla sektorové hledí s bočně stavitelným zářezem určeným na vzdálenosti do 2000 yardů a měla také boční sklopné dioptrické hledí. Kapacita schránkového zásobníku byla 10 nábojů.

V průběhu následujících let se pušky Lee-Enfield modernizovaly a zlepšovaly a tak se roku 1916 objevil nejrozšířenější model SMLE No. 1 Mk. III. Tato puška měla pozměněný tvar zářezu pro nabíjení páskovými zásobníky, který nyní měl tvar oblouku. Bylo také odebráno boční dioptrické hledí kvůli jeho problematickému zacházení. U této pušky SMLE No. 1 Mk. III byl přepracován systém zásobníkové šachty, který již není uzavíratelný a také hledí již není bočně posunovatelné. Závěr, který vymyslel konstruktér Lee, měl uzamykací ozuby v zadní části závěru. Oproti závěru typu Mauser byl Leeho závěr rychlejší a jednodušší. Umožňoval tak střelbu rychlostí až 30 mířených střel za 1 minutu.

Tato varianta SMLE No. 1 Mk. III byla vyráběna od roku 1907. Celkový počet vyrobených „Enfieldů“ se odhaduje na 17 000 000 kusů. Jedná se tak o jednu z nejrozšířenějších zbraní na světě.

Tato puška SMLE No. 1 Mk. III byla vyrobena v roce 1917 v továrně Birmingham Small Arms Copmany. Nese výrobní číslo G 40590 a přejímací značky Britské armády. Tato puška SMLE No. 1 Mk. III je ve velmi zachovalém stavu. Pažba je však potlučená a má zjevné otlaky. Vzhledem k tomu, že zbraň prošla válkou a je stará 97 let, je toto pochopitelné. Součástí pušky je i originální bodák s pochvou. Bodák je označen přejímacími značkami různých jednotek, včetně nápisů Wilkinson, O.T.C.ST.P. 220. Tato zbraň je sběratelskou záležitostí pro příznivce britské armády.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 802


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Birmingham Small Arms Company
 • Model, vzor No. 1 Mk. III ( SMLE No. 1 Mk. III)
 • Ráže .303 British
 • Hmotnost 4250 g
 • Délka 113 cm
 • Délka hlavně 64 cm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový na 10 nábojů
 • Rok výroby 1917
 • Stav 2-3 otlučená pažba
 • Povrch 87%
 • Vývrt matný
 • Zkušební značka C.I.P. ano, Německo-Mellrichstadt

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.