Puška opakovací La Coruna FR-8 7,62 x 51 mm NATO

Puška opakovací La Coruna FR-8 7,62 x 51 mm NATO

Další obrázky

Popis

Historii, vznik a vývoj slavné německé karabiny model 98 snad není třeba sběratelům představovat. O trochu zajímavější je její španělská kopie.

Opakovací puška La Coruna M-43, přezdívaná též jako „španělský Mauser“ se vyráběla od roku 1944 do roku 1957 v továrně Fabrica de Armas La Coruña, La Coruña ve Španělsku. Na rozdíl od K98 se tato puška La Coruna M-43 liší v několika detailech. První, zřejmě nejvíce patrný rozdíl je v nadpažbí, které je protaženo kolem hledí až nad nábojovou komoru. Dalším rozdílem je rovná klika závěru, oproti zahnuté. Tato Puška La Coruna M-43 neměla ve své pažbě vyfrézovanou díru pro prostrčení řemenu. Ten byl uchycen pouze za oka zbraně. Vylepšení se dostavilo u držáku bajonetu. Ten byl nově odsazen od hlavně směrem dolů, pro použití bodáků z předchozích modelů zbraní. Nicméně puška La Coruna M-43 se vyráběla i s rovným klasickým držákem bajonetu. Tyto pušky s rovným držákem byly vyráběny pro španělské letectvo.  Během 50. let 20. století se Španělsko rozhodlo pro modernizaci zbraní v armádě. Novou zbraní se měla stát útočná puška CETME v ráži 7,62x51 Nato. Španělská armáda tedy začala s přezbrojováním, nicméně díky vysokým nákladům na útočnou pušku CETME se nepodařilo vyzbrojit všechny jednotky a tak bylo rozhodnuto pro modernizaci opakovací pušky model 1916 a model 1943.

Modernizovaná verze modelu 1916 nesla označení FR-7 a verze modelu 1943 nesla označení FR-8. Modernizace modelu M-43 na verzi FR-8 představovala výměnu hlavně, úpravu pevné nábojové schránky na délku náboje 7,62x51 mm NATO, zkrácení předpažbí a osazení nových mířidel.  Tato opakovací puška FR-8 byla ve výzbroji civilních jednotek Guarda a také se používala pro výcvik v armádě, vzhledem k velmi podobným mířidlům a balistice jakou měla útočná puška CETME. Pušky FR-8 byly ve výzbroji španělské armády do roku 1980, kdy byla celá armáda kompletně vyzbrojena útočnými puškami CETME a tak pušky FR-7 a FR-8 byly uvolněny pro trh jako surplus.

Tato puška FR-8 pracuje na principu otočného závěru. Tento princip byl převzat z německé karabiny K98. Závěr má v přední části dva uzamykací ozuby a v zadní části jeden. Vyhazovač typu Mauser umožňuje bezproblémové přebíjení a podávání nábojů z nábojové schránky. Schránku této pušky FR-8 je možno nabíjet jednotlivými náboji, nebo za pomoci nabíjecího pásku po 5 nábojích najednou. Ústí hlavně je osazeno úsťovou brzdou/tlumičem plamene, který může být použit jako vrhač pro standartní puškové granáty NATO. Krátká trubka ukrývající se pod hlavní této pušky FR-8 nemá na funkčnost zbraně žádný vliv. Slouží pouze jako schránka pro čištění, nebo úložiště pro pomůcku výškové stavitelnosti mušky. Konec této trubky je osazen výstupkem, do kterého zapadá bodák.

Tato opakovací puška FR-8 v ráži 7,62x51 mm Nato je v zachovalém stavu. Fosfátovaný povrch je na exponovaných místech ošoupán. Pažba je otlučená a jsou v ní patrné otlaky. Hlaveň je ovšem zrcadlově lesklá. Součástí zbraně je také originální bodák s pochvou a závěsníkem. Výrobní číslo bodáku je ET 67926A, přejímací značka ozubené kolo s mečem. Tato puška je zajímavá svojí historií i původem a jistě potěší každého sběratele.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 798


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Fabrica de Armas La Coruña, La Coruña, Španělsko
 • Model, vzor FR-8
 • Ráže 7,62x51 mm NATO / .308 Winchester
 • Hmotnost 3600 g
 • Délka 99 cm
 • Délka hlavně 45 cm
 • Zásobník pevný schránkový na 5 ran
 • Rok výroby 1948
 • Stav 2
 • Povrch 80% - otlaky a oděrky na pažbě
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, Německo-Mellrichstadt

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.