Puška samonabíjecí Tula SKS 43 7,62x39

Puška samonabíjecí Tula SKS 43 7,62x39

Další obrázky

Popis

Ruská továrna Tulsky Oružejny Zavod (TOZ) byla založena roku 1712 carem Petrem I. Velikým. Z historického hlediska továrna TOZ vyrobila velké množství armádních i civilních zbraní. 

Za dob panování cara Petra I. Velikého se do této továrny osazovaly tehdy nejmodernější zařízení na výrobu zbraní. Brzy tato továrna dosáhla své slávy a v roce 1720 již dokázala vyrobit 22 tisíc kusů různých zbraní. Od roku 1749 začala masově produkovat i chladné zbraně. Koncem 18. století se zde začaly prosazovat rytiny na zbraních a vznikalo mnoho nových nápadů a návrhů. Pro zajímavost možno zmínit jména jako Ivan Pushkin, Ivan Lialin a Ivan Pauline.

   V 19. století se stala továrna TOZ jednou z nejlepších zbrojovek v Evropě. V roce 1897 začala výrobou slavné pušky Berdan. Vznikaly i další různé modely a kombinované zbraně, včetně brokovnic. Ve výrobě hlavní, kde se používala technologie Damaškové oceli, se proslavil i pan Mosin. V roce 1910 začaly vznikat různé experimentální modely. Jedním z nich byl i kulomet Maxim. V roce 1920 se začala vyrábět karabina NK-8,2 konstruktéra Kochetova. Dále následovaly i malorážky TOZ 1,2,7,8 a 10. Roku 1927 bylo zřízeno konstruktérské oddělení. V roce 1939 konstruktér Fedor Vasilievich Tokarev vytvořil samonabíjecí pušku SVT-38,  která má společně s puškou M1 Garand čestné místo na poli samonabíjecích pušek 2. světové války.

                Továrna Tula byla během druhé světové války pro Sověty strategicky důležitá. Jednak k ní byl přístup po řece Upa, a za druhé do této továrny vedlo velké množství železnic. Během operace Barbarossa, kdy se 2. německá pancéřová divize dostala na několik kilometrů od továrny v Tule, byli Sověti donuceni evakuovat továrnu a přesunout ji do Iževského Mechaničeského zavodu. Zde bylo vyrobeno též několik druhů zbraní, které jsou dnes mezi sběrateli velmi ceněny. Továrna v Tule funguje dodnes a vyrábí široké množství zbraní nejen pro armádu, ale i pro civilní trh. 

Roku 1943 Sergei Gvarilovich Simonov navrhl samonabíjecí karabinu v ráži 7,62x39 mm, která nesla jméno Samozarjadnyj Karabin Sistěmy Simonova 1943, zkráceně SKS-43. Na počátku 50. let 20. století Sovětská armáda vyměnila karabinu SKS za samopal AK-47, avšak karabiny SKS stále zůstávaly ve výzbroji v „druhých liniích“. Tato karabina se používá dodnes při ceremoniálech. Karabina SKS-43 se vyráběla v Tulskom Oružejnom Zavodě od roku 1949 do roku 1955. V továrně Iževsky Mechaničecky Zavod pak od roku 1953 do roku 1954.

Samonabíjecí karabina SKS-43  v ráži 7,62x39 mm pracuje na principu uzamčeného závěru odemykaného pístem poháněným odběrem plynů z hlavně. Karabina SKS-43 má pevný schránkový zásobník na 10 nábojů. Lze jej plnit jednotlivě, nebo pomocí nabíjecích pásků po 10 kusech, jako je tomu u samopalu vz. 58. Vybití zásobníku se pak jednoduše provede uvolněním víka schránky, a náboje vypadnou ze zbraně směrem dolů. Muška je chráněna chránítkem, a hledí je výškově stavitelné. U této zbraně byl odebrán mechanismus na vyklopení bodáku. Zbraň je ve velmi zachovalém stavu, stejně jako pažba. Jsou patrné jen drobné odřeniny vzniklé vlivem skladování. 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 285


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Tula Armory
 • Model, vzor SKS 43
 • Ráže 7,62 x 39
 • Hmotnost 3850 g
 • Délka 102 cm
 • Délka hlavně 52 cm
 • Zásobník schránkový na 10 ran
 • Rok výroby 1949-1955
 • Stav 1
 • Povrch 95 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, ČR

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.