Puška samonabíjecí ČZ vz.52 7,62x45

Puška samonabíjecí ČZ vz.52 7,62x45

Další obrázky

Popis

Československá armáda se začala zabývat otázkou samonabíjecích pušek ihned po osvobození. Brala přitom na vědomí výsledky vývoje před okupací, za druhé světové války i po válce. 

Ve vývoji se začali uplatňovat také mimo jiné zkušenosti čsl. vojáků získaných v SSSR. Zde měli vojáci k dispozici samonabíjecí pušky systému Tokarev. Armáda disponovala i velkým množstvím německých pušek vz.43. Těchto pušek se také týkaly zkoušky v roce 1946. 1. Dubna 1946 hlavní štáb stanovil zásady vývoje střeleckých zbraní. Dával i pokyny k vývoji automatické pušky ráže 7,62 mm s drážkovou nábojnicí. Po těchto pokynech následovalo mnoho zkoušek mnoha nových navrhovaných prototypů v ráži 7,5mm. Z těchto zkoušek neuspěla ani jedna puška, ovšem komise navrhla rekonstruovat prototyp ČZ 493 na ráži 7,62mm. Tento prototyp se po dalších úpravách přejmenoval na ČZ 502. Na přání VTÚ předložila Česká zbrojovka Praha tři nové varianty prototypu ČZ 502. Balistické zkoušky v květnu roku 1951 potvrdily, že samonabíjecí puška 7,62 mm nahrazuje přesností střelby 7,92mm pušku vz.24 plně do vzdálenosti 650m, prakticky i do 800m. Po několika konstrukčních změnách a snaze snížit hmotnost zbraně pod 4Kg, byla 20. března 1952 zařazena do výzbroje čs. armády 7,62mm puška o váze 3,95 kg a nový ostrý náboj pod názvy „7,62mm samonabíjecí puška vz.52“ a „7,62 mm ostrý náboj vz. 52“. Konstruktérem této pušky bal Jan Kratochvíl z České Zbrojovky ve Strakonicích. Výroba této pušky byla zadána do Povážských strojární v Povážské Bystrici, ale pro značné problémy při výrobě byla výroba pušky přesunuta do Závodů přesného strojírenství v Uherském Brodě..

Samonabíjecí puška vz. 52 pracuje na principu odběru prachových plynů z vývrtu hlavně směrem dolů kanálem, umístěným poměrně nedaleko od zadního konce hlavně. K vedení plynového pístu slouží prstenec obklopující hlaveň. Hlaveň je uzamčená prostřednictvím vykývnutím závěru. Vyjímatelný schránkový zásobník je dvouřadý a jeho kapacita je 10 nábojů. Zásobník samonabíjecí pušky vz. 52 je možno plnit pomocí nábojových pásků shora i bez vyjmutí zásobníku z pušky. Samonabíjecí puška vz. 52 je vybavena mířidly tvořenými muškou a hledím stavitelným v rozsahu od 100 do 900 metrů. Bodák, který je trvale spojený s puškou je sklopný, otáčí se kolem vertikální osy a sklápí se do vybrání v předpažbí na pravé straně pušky. Tato samonabíjecí puška vz. 52 je v zachovalém stavu. Exponovaná místa zbraně mají odřený povrch vzniklý používáním a skladováním. Taro samonabíjecí puška vz. 52 jistě potěší každého sběratele i vlastence.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 276


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Česká zbrojovka n.p., Uherský Brod
 • Model, vzor Vz. 52
 • Ráže 7,62 x 45
 • Hmotnost 4140 g
 • Délka 101 cm
 • Délka hlavně 52 cm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový dvouřadný na 10 ran
 • Rok výroby 1957
 • Stav 3
 • Povrch 60 %
 • Vývrt matný, lehká koroze
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.