Puška samonabíjecí AG m/42b Ljungmann 6,5x55 SE

Puška samonabíjecí AG m/42b Ljungmann 6,5x55 SE

Další obrázky

Popis

Samonabíjecí puška Ag m/42, oficiálně pojmenovaná jako Automatgevär m/42 byla ve výzbroji švédských sil od roku 1942 do 60. let. Konstruktérem zbraně byl Erik Eklund, který tehdy pracoval v továrně AB C.J. Ljungmans Verkstäder company of Malmö. 

Konstrukce zbraně vznikla v roce 1941 a již další rok vstoupila do výroby v továrně Carl Gustaf Gevärsfaktori Eskilstuna. Podle dostupných informací bylo vyrobeno přibližně 30.000 kusů těchto zbraní. I přes zavedení pušky Ag m/42 do výzbroje, zůstávala hlavní útočná síla na klasických opakovacích puškách Mauser m/96 v ráži 6,5mm. Puška Ag m/42 nebyla až do konce války nijak upravována. K prvním úpravám došlo mezi lety 1953-1956 a nově modifikované zbraně nesly označení Ag m/42b. Úpravy spočínaly ve výměně plynových trubic za nerezové, přidělání speciálních úchopů na pouzdru závěru, úpravě kolečka stavějícího hledí, osazení gumové odrážky na pravé straně pouzdra závěru a dále pak byla upravována pažba, zásobníky a tyčky čištění. Během 60. let byly zbraně Ag m/42b nahrazeny novými modernějšími puškami Ak4, které vycházeli z konstrukce Heckler&Koch G3. Během 50. let byla prodána licence na výrobu do Egypta a tak dala vzniku nové Egyptské pušky Hakim v ráži 7,92x57 Mauser. Později sem byly odprodány i stroje, na kterých se původně vyráběly pušky Ag m/42.

 

Samonabíjecí puška Ag m/42 pracuje na principu odběru prachových plynů z hlavně za pomoci pístové trubice. Závěr má posuvný chod a je uzamykán podobně jako u pušek SVT 40, nebo FN FAL. Puška Ag m/42 je specifická na druh střeliva, jelikož nemá možnost stavitelnosti „přefuku“, je třeba dbát na správnou navážku prachové náplně. Zbraň je konstruována pro ráži 6,5x55 mm a je osazena zásobníkem o kapacitě 10 nábojů. Zásobník se ze zbraně běžně neodnímal z důvodu možnosti použití nabíjecích pásku po pěti nábojích, které se plnili do zásobníku shora, přes přední část závěru.

Standartní používané střelivo bylo členěno na několik druhů. Prvním z nich je střelivo „skarp patron m/94 projektil m/94“, které mělo prachovou náplň 156 grainů prachu a bylo osazeno střelou s kulatou špičkou. Dalším druhem pak bylo střelivo „skarp patron m/94 prickskytte m/41“, které již bylo osazeno střelou se špičatou špičkou a byla určena pro odstřelovací účely.  Díky používání více druhů střeliva má stavěcí kolečko hledí dvě stupnice. A pro každou střelu pak jedno okénko ukazující hodnotu na kolik metrů je hledí nastaveno.

Tato samonabíjecí puška Ag m/42 byla vyrobena v roce 1943. Je opatřena platnými zkušebními značkami. Povrch zbraně je ošoupaný vlivem používání a je hodnocen jako 60-70%, stav zbraně pak díky povrchu 2-3. Hlaveň je zrcadlová, místy lesklá. Celkově je tato sběratelská zbraň v dobrém stavu. K této zbrani také patří brašna střelce, která obsahuje kompletní čištění, klíč pro demontáž kompenzátoru hlavně a zápalník s pružinou, dva vytahovač plus několik drobných dílů. Tato zbraň je prodávána s touto sadou a nelze ji prodat samostatně. 

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 2586


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Carl Gustaf Stads Gevarsfaktori
 • Model, vzor AG m/42b
 • Ráže 6,5x55 SE
 • Hmotnost 4430 g
 • Délka 122 cm
 • Délka hlavně 65 cm
 • Zásobník odnímatelný schránkový dvouřadý na 10 nábojů
 • Rok výroby 1943
 • Stav 2-3
 • Povrch 60-70%
 • Vývrt zrcadlový, místy lesklý
 • Zkušební značka C.I.P. ANO

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.