Terčovnice Werndl 1867 kat.D! 10,75x65R

Terčovnice Werndl 1867 kat.D! 10,75x65R

Další obrázky

Popis

M1867 Werndl-Holub byla jednoranová zadovka v ráži 11,15x42 mm R. Používala jednotný celokovový náboj označovaný Infantrie und Jäger Gewehre M.67. Konstruktéři této zadovky byli rakouský továrník Josef Werndl a český puškař Karel Holub. 

Oba dva konstruktéři se seznámili při vojenské službě, kde pracoval v puškařské dílně ve víděnském arzenálu. V roce 1857 Holub odešel do civilu a našel Holub uplatnění ve Štýrské zbrojovce, kde mu poté Werndl nabídl místo předáka. Společně pak začali vyvíjet novou zbraň. V roce 1866 Holub již dokončoval práce na nové konstrukci otočného závěru pro novou pušku a po jeho dokončení si jej s Werndlem nechali v listopadu 1866 a v dubnu 1867 patentovat. Později tak vznikla nová zbraň zadovka model 1867, která byla zavedena v roce 1867 do výzbroje rakouskouherské armády pod označením Werndl-Holub´sches Hinterladungs-Gewehr (Werndl-Holubova zadovka). Nahradila tak původní pušku Wänzl M1866. V červenci roku 1867 došlo ke změně názvu zadovky na „systém Werndl“ z důvodu odkoupení práv na výrobu Werndlem od Holuba a tak Holubův přínos zůstal širší veřejnosti poněkud utajen a zapomněn.

Zadovka M1867 Werndl se vyráběla ve Werndlově akciové společnosti „Österreichische Waffenfabriks-Gesellschaft (OEWG) v níž byl mimojiné Holub technickým ředitelem. Počátkem 70. let 19. století Holub zjednodušil závěr a zámek a tak vznikl model 1873. Tyto zadovky 1867 a 1873 slavili v rakouské armádě mnoho úspěchů a byly ve výzbroji až do roku 1918. Postupně již je ale od roku 1885 začaly nahrazovat pušky Mannlicher.

 

Tato terčovnice Werndl 1867 je v ráži 10,75x65R . Původní vojenská puška byla předělána neznámým puškařem na překrásnou terčovnici. Z původní pušky Werndl zbylo pouze pouzdro závěru se samotným závěrem. Nově na tuto pušku byla osazena hlaveň s vnější geometrií ve formě osmihranu. Hlaveň je z velmi kvalitního materiálu a má šest pravotočivých drážek. Samozřejmostí jsou také nová „terčová“ mířidla. Bylo přepracováno spoušťové ústrojí a byl osazen napínáček německého vzoru. Na této terčovnici tedy můžeme vidět dva kohouty, přední je spoušťový a zadní je pro napínáček. Lučík je vyladěn do ergonomického tvaru pro pohodlný úchop. Pažba byla zcela vyměněna za novou. Tato pažba má na levé straně lícnici a na pravé straně palečník. V místech úchopu je opatřena strojní rytinovou řezbou a v zadní části je osazena kovovou ergonomickou botkou, která zajišťuje správné usazení do ramene. Povrchová úprava této terčovnice Werndl je v provedení stříbrném, který vznikl leštěním původního materiálu. Terčovnice Werndl má lesklý vývrt s jednou skvrnou a dvěma mělkými škrábanci. Tato terčovnice Werndl se hodí jak ke sběratelským účelům, tak i na relaxační střelbu, či pro milovníky systému Werndl.

Text a kontrola textu Jaroslav Dubský ml.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 1383


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Österreichische Waffenfabriks-Gesellschaft (OEWG)
 • Model, vzor Werndl 1867
 • Ráže 10,75x65R
 • Hmotnost 4440 g
 • Délka 122 cm
 • Délka hlavně 74 cm
 • Zásobník jednoranová
 • Rok výroby neuvedeno
 • Stav 2
 • Povrch leštěný
 • Vývrt lesklý
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.