Puška samonabíjecí M1D Garand sniper 30-06 Sprg.

Puška samonabíjecí M1D Garand sniper 30-06 Sprg.

Další obrázky

Popis

Firma Springfield Armory, která se nachází ve městě Springfield, státě Massachusetts v USA byla hlavním centrem výroby armádních zbraní od roku 1777 do roku 1968, kdy byla továrna uzavřena.

Tato firma byla hlavním arzenálem zbraní během americké revoluční války a dále pak během Shaysova povstání. Springfield Armory se během 19. a 20. století stal místem mnoha technologických inovací globálního významu, včetně výměnných částí zbraní, montážní linky pro seriovou výrobu a moderních obchodních praktik. Většina zbraní vyráběných ve Springfield Armory během let 1794-1968 byla označována jako „Springfieldské pušky“.

V roce 1919 začal ve Springfield Armory pracovat tehdy 31letý John Garand, který se začal věnovat vývoji poloautomatické pušky. Během následujících pěti let předložil Garand mnoho návrhů pro tuto pušku, které ale nevyhověly přísným armádním požadavkům. Úspěch se dostavil až roku 1924, kdy John Garand předložil další návrh, který již byl schválen pro další testování. Tímto návrhem byla slavná puška M1 Garand. Armáda ji přijala roku 1936 a následující rok započala výroba. Tento čin byl největším výrobním úsilím v historii celé společnosti Springfield Armory. Této pušky M1 Garand se vyrobilo více než 4,5 milionu kusů.

M1 Garand je samonabíjecí puška pracující na principu odběru plynů z hlavně, které jsou odváděny plynovým válcem umístěným pod hlavní. Plyny tlačí na píst, který je zakončený nástavcem posouvajícím nosič závorníku. Ten pak prostřednictvím tvarované drážky otáčí samotným závorníkem, čímž zajišťuje odemykání a uzamykání závěru. Závorník zasunuje náboje do nábojové komory, závěr jako celek pak při posunu vzad napíná bicí mechanismus a stlačuje předsuvnou pružinu. Původní varianta zařízení k odběru prachových plynů, která používala k zachycování plynů speciální nástavec (clonu) na ústí hlavně se nazývala "Gas Trap Model" ("lapač plynů"). Zařízení se velmi obtížně čistilo a navíc docházelo k rychlému vypalování vývrtu při ústí hlavně ( na stavu ústí hlavně naprosto zásadně závisí přesnost střelby). Brzy po zahájení výroby přešla v únoru 1940 produkce na variantu "Gas Port Model" (s odvodem plynů), která je uvedena na začátku tohoto odstavce. Ta byla armádou přijata už v říjnu 1939. Odběr plynů byl zajišťován plynovým kanálkem o průměru 2 mm spojující hlaveň a plynový válec ve vzdálenosti 38 mm před ústím hlavně. Současně byla u této varianty prodloužena hlaveň o dva palce na celkových 24 palců. Mimo prvních 50.000 kusů náleží naprostá většina produkce M1 Garand k variantě „Gas Port“, na kterou byla během války přepracována během oprav i řada původních pušek. Náboje jsou podávány z nábojové schránky, doplňované nábojovými rámečky na osm nábojů.

V září roku 1944 byla vyvinuta puška Garand M1C sniper. Vycházela ze stejné konstrukce, měla jinou hlaveň s připraveným osazením na montáž s optikou, na pažbě byla navlečena kožená lícnice vzhledem k vyosení optiky směrem vlevo a ústí hlavně bylo opatřeno tlumičem plamene. Do bojů příliš nezasáhla a v roce 1952 vznikla puška Garand M1D sniper. Byla továrně sestavena z dílů pro pušky Garand M1 a osazena již jiným typem montáže včetně optiky M84. Zúčastnila se válek v Koreji a ve Vietnamu. Ve výzbroji USA sloužila do 60 let. Z odhadovaného počtu vyrobených pouhých 10 000 kusů jich bylo oficiálně zničeno v USA 6000 ks. Mezi sběrateli se jich tak dnes pohybuje něco mezi 3 až 4 tisíci kusů. Tato puška Garand M1D sniper není sestavena dodatečně v současné době z náhradních dílů. Prošla repasí v Dánsku a je ve velmi zachovalém a nepoškozeném stavu. Originální optika M84 pušky Garand M1C sniper je čistá, záměrná osnova je jako nová. Jedná se o ojedinělý exemplář, který je mezi sběrateli velice ceněn. Text a kontrola Jaroslav Dubský.

 

 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 1013


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Springfield Armory USA
 • Model, vzor M1D
 • Ráže 30-06
 • Hmotnost 5730 g
 • Délka 117 cm
 • Délka hlavně 60 cm
 • Zásobník pevný schránkový na 8 nábojů
 • Rok výroby 1952
 • Stav 1
 • Povrch 95 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.