Pistole P.38 Mauser 9 mm Luger

Pistole P.38 Mauser 9 mm Luger

Další obrázky

Popis

Armádní pistole P.38 vznikla ve firmě Waffenfabrik Walther Zella-Mehlis, která ji vyráběla a dodávala německé armádě v letech 1938 – 1945. Zbraň byla úředně zavedena do výzbroje německých ozbrojených sil až 26. dubna 1940. 

. Firma Walther jako jediná vyráběla pistole P.38 i pro velmi omezený civilní trh. 

Druhým výrobcem byla firma Spreewerk v Hrádku nad Nisou, která pistole dodávala Wehrmachtu od června 1942. Na konci II. světové války dodávala firma Spreewerk jako jediná pistole jednotkám Volkssturm. 

Firma Mauser začala pistole dodávat německým ozbrojeným silám v prosinci roku 1942. Vyráběla pistole pro Wehrmacht a jako jediná i pro policii. 

Pistole P.38 má uzamčený závěr s krátkým zpětným pohybem hlavně. Závěr je uzamykán kývavou závorou. Bicí ústrojí má vnější kohout a je dvojčinné. Pojistka je umístěna na závěru a při zajištění vypouští bezpečně napnutý kohout. Střenky jsou vždy dvojdílné a existují v mnoha výrobních provedeních. Válečné jsou vyrobeny z bakelitu či novoduru, poválečné střenky firmy Mauser byly vyráběny z plechu. 

Tato pistole P.38 byla vyrobena firmou Mauser v roce 1945  po obsazení továrny francouzskými vojsky. V továrně zůstalo značné množství hotových dílů pistolí v různém stádiu přejímky. Některé byly zařazeny do francouzské armády s původními německými přejímacími značkami, jiné německý výzbrojní úřad nestačil převzít a nalezneme na nich směs německých a francouzských přejímacích značek. 

Tato pistole P.38 je označena krycím kódem firmy SVW a posledním dvojčíslím roku výroby. Nese částečnou armádní přejímku O/WaA 135, doplněnou francouzskou přejímací značkou v podobě pěticípé hvězdy. Tato pistole P.38 z produkce firmy Mauser je osazena střenkami, lisovanými z plechu. Pistole měla včetně střenek původně fosfátovaný povrch, který byl z nějakého důvodu odstraněn a zbraň byla nově načerněna. Současně bylo slabě viditelné výrobní číslo na těle pistole přeraženo shodným výrobním číslem, avšak při použití raznic s jiným typem číslic. Hlaveň této pistole P.38 má zrcadlově lesklý vývrt. Pistole nese ověřovací značky zkušebny SRN (CIP). Zásobník z produkce První severočeské továrny na kovové zboží je ve výborném stavu a nalezneme na něm značení kódem výrobce jvd.

Zbraň původně sloužila ve francouzské armádě, následně byla prodána do Rakouska a zařazena do služby u Bundesheeru, o čemž svědčí značka Orlice BH. Rakouský Bundesheer pistoli posléze vyřadil ze své výzbroje a prodal ji německé firmě Frankonia. Svědčí o tom značka na levém předním kořenu lučíku. 

Tato pistole svým původem patří k zajímavým P.38, radost sběratele mírně kalí dodatečné přečernění. Zbraň se hodí pro systémového sběratele pistolí P.38. Vzhledem k jejímu dobrému stavu je možno tuto pistoli P.38 s nevelkým úsilím restaurovat do původní celofosfátované podoby.  Text a kontrola Jan Balcar. 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 917


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Mauser Werke A.G. Oberndorf am Neckar Německo
 • Model, vzor P.38
 • Ráže 9 mm Luger
 • Hmotnost 956 g
 • Délka 216 mm
 • Délka hlavně 125 mm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový jednořadý na 8 nábojů
 • Rok výroby 1945
 • Stav 2
 • Povrch 88 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.