Pistole FN 1903 9 mm Browning Long

Pistole FN 1903 9 mm Browning Long

Další obrázky

Popis

V roce 1880 John Moses Browning založil zbrojovku J. M. Browning & Bros. a začal brzy spolupracovat s řadou významných zbrojovek, např. Winchester.

Pro ni navrhl samonabíjecí brokovnici, která byla ve své době natolik revoluční, že ji konzervativní Winchester odmítl. Později převzali její výrobu firmy Remington a FN. Dále si výrobu jeho zbraní rozdělily zbrojovky FN a Colt a to tak, že Colt měl vyrábět pro severoamerický a britský trh a FN pro evropský trh a také mohlo své zbraně jeho konstrukce označit jeho příjmením. Pro FN a Colt navrhl Browning též řadu samonabíjecích pistolí, první byla pistole FN-Browning model 1900. Pozdější model 1910  nechvalně proslavil Gavrilo Princip při atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Zřejmě nejznámější pistolí pocházející z jeho kreslícího prkna je model Colt 1911 Government, ráže .45 ACP. Z dalších konstrukcí lze zmínit například automatickou pušku BAR (Browning Automatic Rifle) a kulomety ráže .30 a .50 BMG, stejně jako samonabíjecí brokovnice Auto 5. závěrem jeho tvorby byla samonabíjecí pistole Browning HP, která byla ale vyráběna až po Browningově smrti a i přes své rozšíření nedosáhla oblíbenosti modelu 1911.

Vyvíjel také příslušné náboje ke svým zbraním. Například dodnes používané a celosvětově rozšířené 6,35 mm Browning, 7,65 mm Browning a 9 mm Browning. Jeho systém uzamčení závěru s krátkým zpětným pohybem hlavně, poprvé použitý u Coltu 1911, je v modifikované podobě používán dodnes jako nejrozšířenější způsob uzamčení závěru u samonabíjecích pistolí.

            V roce 1903 J.M.Browning přišel s návrhem pistole v ráži 9x20 mm SR Browning Long. Tato pistole, která dostala označení model 1903 konstrukčně vycházela z pistole model 1903 Pocket Hammerless. Browning tento návrh nové pistole model 1903 prodal firmě FN, která po něm požadovala prototyp, aby mohla začít se sériovou výrobou. Po několika vyrobených zkušebních kusech firma FN oslovila s touto pistolí Norsko a Švédsko. Norsku nabídce nevyhovělo, avšak Švédsko si objednalo od FN  10 000 ks těchto pistolí, které následně zavedli do své výzbroje v roce 1907. Turecko si objednalo 8 000 ks pistolí pro výzbroj policie a Rusko si objednalo 11 000 ks těchto pistolí. Komerčně bylo ještě prodáno 9 000 pistolí, do roku 1914, kdy Německo obsadilo továrnu FN.

Po válce výroba pokračovala až do roku 1927 a celková produkce dosáhla počtu 58 442 pistolí.

Švédsko požadovalo FN o udělení licence na výrobu pistolí model 1903 v továrně Husqvarna Vapenfabriks. Zde výroba začala v roce 1917 a po krátké přestávce v 30. letech přetrvala až do roku 1942 s celkovým počtem 89 230 vyrobených pistolí. Tyto pistole po roce 1940 nahradili pistole Lahti L-35, které se vyráběly též v Husqvarně pod označením M40. Pistole Browning M 1903 se objevili téměř po celém světě, vzhledem k jejich oblíbenosti a spolehlivosti.

            Tato pistole FN 1903 pracuje typu hamerless, tedy bezkohoutová. Je vybavena dlaňovou pojistkou, a manuální pojistkou, která blokuje úderník. Pistole je také vybavena záchytem závěru, který po vystřílení všech nábojů zůstává v zadní poloze. Rozborka pistole se provádí tak, že závěr se zachytí pomocí manuální pojistky v předním ozubu na levé straně závěru a následným pootočením hlavně, společně s otočením objímky hlavně se uvolní závěr, který následně vyjede směrem dopředu. Hlaveň se pak pootočí zpět a je možno ji vyjmout. Tato pistole FN 1903 je ve velmi zachovalém stavu, je spíše víc obnošená než používaná. Povrch je na exponovaných místech lehce ošoupán, avšak vývrt je zrcadlově lesklý. Tato pistole je vhodná pro sběratele značky FN, či Browningových patentů.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 906


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Fabrique Nationale d'Herstal
 • Model, vzor 1903
 • Ráže 9 mm Browning Long
 • Hmotnost 930 g
 • Délka 205 mm
 • Délka hlavně 127 mm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový jednořadý na 7 nábojů
 • Stav 2
 • Povrch 90 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, SRN

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.