Pistole Husqvarna M 40 9 mm Luger

Pistole Husqvarna M 40 9 mm Luger

Další obrázky

Popis

Předchůdcem Husqvarny M 40 je pistole finského konstruktéra Aimo Lahti, která byla zavedena ve finské armádě v roce 1935. 

V roce 1939 zavedla Švédská armáda do výzbroje německou pistoli Walther HP v ráži 9 mm Luger, avšak vzhledem k válečným událostem bylo dodáno pouze 1500 kusů, což nepokrylo její potřeby. V roce 1940 byla zakoupena ve Finsku licence na výrobu pistolí Lahtiho konstrukce. Výrobou byla pověřena firma Svenska Automat Vapenfabrik AB, která však stačila zkrachovat dříve, než vyrobila první kus. Poté výrobu převzala zbrojovka Husqvarna, která měla zkušenosti s výrobou pistolí. Výroba pistolí byla zahájena v roce 1942 a na podzim téhož roku dorazily první zbraně k jednotkám.

Tato pistole Husqvarna M40 má uzamčený závěr s krátkým zpětným pohybem hlavně. Uzamčení je provedeno vertikálně posuvnou závorou. Zajímavostí pistole Husqvarna M40 je urychlovač závorníku, který v okamžiku odemčení závěru předá zbytkovou kinetickou energii závorníku. Toto řešení navrhl Aimo Lahti pro zajištění spolehlivé funkce při teplotách hluboko pod nulou. Na jiné pistoli podobné zařízení nenajdeme.

Tato pistole Husqvarna M40 je celá vyrobena třískovým obráběním z plného materiálu a je osazena bakelitovými střenkami s emblémem firmy Huqvarna.

 

Tato pistole Husqvarna M40 pochází z výzbroje dánské policie. V dubnu roku 1945  objednala dánská exilová vláda 10.000 pistolí M40 pro dánskou policii. O zařazení pistole svědčí výrobní čísla s předponou D. Celkem bylo pro dánskou policii vyrobeno 11.000 pistolí, jejichž výrobní čísla leží v rozsahu D5000 - D15999. Na hřbetu těla této pistole Husqvarna M40 nalezneme dánskou přejímací značku v podobě koruny, pod níž jsou písmena HV (Haarens Vaaapenarsenal). Tato značka se razila ve firmě Husqvarna a patřila dánskému přejímacímu důstojníkovi, kapitánporučíkovi J.Gundelachovi.

 

Tato pistole Husqvarna M40  je ve vynikajícím technickém stavu, hlaveň je zrcadlově lesklá. Součástí je i originální pouzdro, včetně 2 ks zásobníků a originálního vytěráku.Tato pistole Husqvarna M40 bude ozdobou sbírky služebních pistolí první poloviny 20. Století. Text a kontrola Jan Balcar.

 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 90


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Husqvarna Vapenfabriks AB Švédsko
 • Model, vzor M 40
 • Ráže 9 mm Luger
 • Hmotnost 1265 g
 • Délka 243 mm
 • Délka hlavně 120 mm
 • Zásobník vyjímatelný, schránkový, jednořadý na 8 nábojů
 • Rok výroby 1945
 • Stav 1
 • Povrch 100 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, britská

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.