Browning BDM (novodobé HP) 9 mm Luger

Browning BDM (novodobé HP) 9 mm Luger

Další obrázky

Popis

V roce 1880 John Moses Browning založil zbrojovku J. M. Browning & Bros. a začal brzy spolupracovat s řadou významných zbrojovek, např. s Oliverem Winchestrem.

Pro ni navrhl samonabíjecí brokovnici, která byla ve své době natolik revoluční, že ji konzervativní Winchester odmítl. Později převzali její výrobu firmy Remington a FN. Dále si výrobu jeho zbraní rozdělily zbrojovky FN a Colt a to tak, že Colt měl vyrábět pro severoamerický a britský trh a FN pro evropský trh. Zbrojovka FN mohla své zbraně jeho konstrukce označit Browningovým příjmením. Pro FN a Colt navrhl Browning též řadu samonabíjecích pistolí, z nichž první byla pistole FN-Browning model 1900. Pozdější model 1910 nechvalně proslavil Gavrilo Princip při atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Zřejmě nejznámější pistolí pocházející z Browningovy konstrukční kanceláře je model Colt 1911 Government v  ráži .45 ACP. Z dalších konstrukcí lze zmínit například automatickou pušku BAR (Browning Automatic Rifle) a kulomety ráže .30 a .50 BMG, stejně jako samonabíjecí brokovnice Auto 5. Závěrem jeho tvorby byla samonabíjecí pistole Browning HP, která byla ale vyráběna až po Browningově smrti a i přes své rozšíření nedosáhla oblíbenosti modelu 1911.

Roku 1991 firma Browning vyvinula pistoli Browning BDM v ráži 9 mm Luger. Tato pistole se na rozdíl od modelu HP (Hi-Power) vyráběla pouze v Severní Americe. Tato pistole se vyráběla pouhých sedm let. Vyrobilo se jí tedy omezené množství kusů. Původní záměr pro výrobu pistole Browning BDM byl velmi prostý. Firma Browning se rozhodla modernizovat a designově pozměnit model HP a tím dala vznik této pistoli BDM. Dalším záměrem bylo vyzbrojení úřadu pro federální vyšetřování (FBI) v USA touto zbraní. Nicméně pistole Browning BDM jako služební pistole pro členy FBI neuspěla a tak byla prodávána na civilním trhu.

Pistole Browning BDM je samonabíjecí pistole s bicím kohoutem, která je plněna střelivem ze zásobníku na 15 nábojů. Pistole Browning BDM byla navržena tak, aby měla zabudovaný přepínač režimu střelby DA/SA a DAO. Tento přepínač dal také pistoli její název, Browning Double Mode zkráceně BDM. Pistole měla původně zásobník pouze na 10 nábojů, vzhledem k zákonu v USA o pěchotních zbraních z roku 1994. Zásobníky o kapacitě 15 nábojů mohly mít jen ozbrojené složky. Nicméně po roce 2004, kdy tento zákon pozbyl platnost, otevřel se trh s 15 ranovými zásobníky pro civilní použití. Pistole Browning BDM má velmi atraktivní design. Tělo pistole Browning BDM, které je opatřeno výměnnými polymerovými střenkami s logem Browning, je velmi ergonomické a „sedne do ruky.“ Na levé straně závěru pistole Browning BDM je v místě nad lučíkem umístěna páka pro rozborku zbraně, která pracuje na stejném systému jako pistole Sig Sauer řady P 226. Při natažené poloze pistole se závěrem v zadní poloze se tato páka otočí svisle dolů a umožní tak pohyb závěru směrem vpřed z vodících drážek. Vypouštěcí tlačítko zásobníku se nachází na levé straně těla pistole u kořene lučíku. Nad ním se nachází vypouštěcí páka závěru a za ní se nachází bezpečností pojistka, která plní tři funkce. Zaprvé znemožní pohyb bicího kohoutu za pomoci spouště, zadruhé bicí kohout nejde natáhnout do zadní polohy a za třetí při nabitém stavu zbraně slouží tato pojistka jako vypouštěcí páka bicího kohoutu. Tato pojistka je oboustranná, což zaručuje velkou univerzálnost. Nad vypouštěcí pákou závěru se nachází již výše zmíněný přepínač střelby mezi režimy DA/SA a DAO. V poloze R je pistole v režimu DAO, v poloze P je v režimu DA/SA. Závěr pistole Browning BDM je opatřen hmatníky v zadní části závěru. Hledí bylo navrženo tak, aby nebránilo skrytému nošení. Proto je tedy kompaktní v uceleném tvaru s nevyčnívajícími rohy. Muška s hledím jsou opatřeny Three-dot-sight systémem (systém tří bílých teček). Tato pistole Browning BDM je velmi raritní už jen díky její historii a díky nízkému počtu vyrobených kusů. Tato pistole Browning BDM je v zánovním stavu.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 748


Skladem: 0 kusů

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.