Pistole Fegyvérgyár model 37 7.65 mm Br.

Pistole Fegyvérgyár model 37 7.65 mm Br.

Další obrázky

Popis

Pistole Model 37 navazuje na maďarskou armádní pistoli z tvůrčí dílny Rudolfa Frommera, která byla zavedena do výzbroje v roce 1929. 

. Byla zařízena na náboj 9 mm Browning krátký (9 mm K) a dostala označení Model 29 (Pisztóly 29 Minta, 29M).

Roku 1936 byl závěr pistole M 29 zcela překonstruován. Konstrukční řešení těla pistole se spoušťovým a bicím ústrojím zůstalo nezměněno. Výrazně se zjednodušilo rozebírání zbraně a výrobní náklady se snížily. Původní ráže byla zachována. Pistole byla vyráběna v Továrně na kovové zboží, zbraně a stroje a.s. (Fémáru Fegyvér es Gépgyár Reszvény Társaság) v letech 1936 - 1941. Do výzbroje maďarské armády byla zbraň zavedena pod označením pistole model 37 (pisztóly 37 Minta, 37M).

Maďarsko vedené diktátorem Horthym se po vypuknutí II. Světové války přidalo na stranu Německa a dalo k dispozici německým ozbrojeným silám svoje území jako nástupiště k útoku na Balkán. V roce 1941 se již projevovaly nedostatky v zásobování německých ozbrojených sil, a tak se i budapešťská zbrojovka stala dodavatelem pistolí pro Wehrmacht a Luftwaffe.

Pistole 37M však nesplňovaly beze zbytku německé požadavky a na objednávku armádního výzbrojního úřadu (Heereswaffenamt) byla přepracována na ráži 7,65 mm Browning a doplněna o manuální pojistku. Výsledná zbraň je tak až na pojistku a ráži konstrukčně shodná s pistolí 37M. Zbraň dostala německé označení Pistole Model 37. První dodané pistole opustily továrnu v červenci 1941. Z popisu zbraně zmizel název výrobce a byl nahrazen písmenným kódem jhv s uvedením roku výroby. Druhou zakázku na 60.000 pistolí shodného provedení zadal Heereswaffenamt v červnu roku 1943.

 

Tato pistole model 37 pochází z první dodávky pro Heereswaffenamt. Svědčí o tom přejímací značka Orlice/ WaA 58 na levém předním kořenu lučíku. Černění je zachováno na 65% povrchu, který je napaden místní korozí. Hlaveň má matný vývrt bez vážnějších stop koroze. Pravá střenka je odřená. Zbraň je v plátěném originálním pouzdře, vyrobeném firmou Gustav Reinhardt, Berlin v roce 1941. Pouzdro nese přejímací značku Luftwaffe a je výjimečně dobře zachovalé. K pistoli dále přísluší náhradní zásobník z maďarské pistole 37M. Tato pistole model 37 potěší sběratele pistolí z výzbroje německých ozbrojených sil za II. světové války. Text a kontrola Jan Balcar.

 

16 900 Kč s DPH

nelze uplatnit DPH

Číslo zboží: 687

Skladem: 1 kus

Základní informace

 • Výrobce Femáru Fegyvérgyár Maďarsko
 • Model, vzor 37
 • Ráže 7,65 mm Br
 • Hmotnost 743 g
 • Délka 175 mm
 • Délka hlavně 97 mm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový jednořadý na 7 nábojů
 • Rok výroby 1941
 • Stav 2
 • Povrch 65 %
 • Vývrt matný
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.