Pistole Walther model 4 7,65 mm Br.

Pistole Walther model 4 7,65 mm Br.

Další obrázky

Popis

První sériově vyráběnou pistolí firmy Walther byla malá kapesní zbraň v ráži 6,35 mm  Browning. Později dostala označení model 1.

Pistole má závěr otevřený shora po celé délce hlavně a bicí ústrojí s přímoběžným úderníkem.

V roce 1913 se objevila na trhu druhá pistole z produkce firmy Walther, nazývaná model 2. Zbraň byla rovněž zařízena na náboj 6,35 mm Browning. Na přelomu let 1913 – 1914 se na trhu objevila první pistole firmy Walther v ráži 7,65 mm Browning, která dostala označení model 3. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to jen další pistolka v ráži 6,35 mm, ale zbraň byla zařízena na náboj 7,65 mm Br. Pistole model 3 nezaznamenala žádný větší obchodní úspěch. Byla lehká a vzhledem k použitému náboji 7,65 mm Browning měla poměrně velký zpětný ráz, který se díky malé rukojeti nepříjemně přenášel do ruky střelce. Adresátem pistolí v ráži 7,65 mm Browning byly především policejní sbory, neboť hromadná objednávka je to, co drží zbrojovku při životě. Model 3 se pro služební použití nehodil a vedení firmy se rozhodlo nabídnout větší pistoli služebního charakteru, která by obstála v konkurenci německých výrobců. Firma se vydala nejjednodušší cestou, zvětšením modelu 3. Vznikl tak model 4, který firmu Walther učinil světoznámou. Pistole má dynamický závěr, pružinu navlečenou na hlavni, bicí ústrojí s kladívkem a zásobník na sedm ran. Na trhu se objevil až v roce 1914 a do začátku první světové války nevzbudil zvláštní zájem. S vypuknutím první světové války nastala zvýšená potřeba zbraní všeho druhu. Pistole Walther model 4 byla zařazena mezi tzv. výpomocné pistole, které nebyly úředně zavedeny do výzbroje, ale armáda je nakupovala ve značném objemu.

Během první světové války nestačila firma Walther pokrýt poptávku po pistolích model 4 a prodala licenci firmě Immanuel Meffert, která zahájila spolu s dalšími devíti firmami z okolí Suhlu mozaikovou výrobu. K výrobcům patřila i firma Schmidt & Habermann, která vyrobila právě tuto pistoli Walther model 4. Celková produkce dosáhla jen okolo 5.000 pistolí. Výrobce identifikuje označení S&H na levém předním kořenu lučíku. Pistole sloužila v době I. světové války v německé císařské armádě, o čemž svědčí přejímací značka Koruna/gotické G na levém boku závěru.

Tato pistole Walther model z produkce firmy Schmidt & Habermann má velmi pěkný povrch, původní černění je zachováno z 85%. Zamrzí hlaveň se stopami koroze ve vývrtu, nicméně stále se jedná o velice zajímavý kousek, který potěší systematického sběratele pistolí firmy Walther (jeden z 11 výrobců pistole Walther model 4) a sběratele zbraní první světové války. Text a kontrola Jan Balcar.

 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 685


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Schmidt a Habermann Suhl Německo
 • Model, vzor 4
 • Ráže 7,65 mm Br.
 • Hmotnost 555 g
 • Délka 155 mm
 • Délka hlavně 86 mm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový jednořadý na 7 nábojů
 • Rok výroby 1914 - 1918
 • Stav 2
 • Povrch 85 %
 • Vývrt stopy koroze
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.