Pistole Steyr M.12 9 mm Steyr

Pistole Steyr M.12 9 mm Steyr

Další obrázky

Popis

Pistole M.12 vznikla v konstrukční kanceláři Štýrské zbrojovky (Waffenfabrik Steyr) a je kolektivním dílem tamějších pracovníků, vedených vrchním inženýrem Konradem Murgthalerem. 

Pistole nevznikla na popud rakouských vojenských autorit, ale z iniciativy štýrské zbrojovky. Byla odpovědí na nepříliš zdařilou a výrobně náročnou Krnkovu pistoli M.7, kterou pro rakousko-uherskou armádu  továrna vyráběla. Vývoj zbraně byl zahájen pravděpodobně již v roce 1909.

 

První provedení zbraně bylo nazýváno model 1911. Pistole byla předváděna cizím armádám, první úspěch se dostavil v roce 1912. 18. března objednala chilská armáda 5.000 pistolí.

 

Další velká armádní objednávka na 50.000 pistolí přišla 5. prosince 1912 od rumunského ministerstva války. O šest měsíců později, 17. června 1913, byla objednávka navýšena o dalších 5.000 pistolí. Pistole měly být dodány v období srpen – prosinec 1914. Oficiální rakouské materiály říkají, že bylo do Rumunska dodáno okolo 33.000 pistolí. Poté  vypukla  první světová válka a  rozpracované zbraně byly zadrženy pro potřeby rakousko-uherské armády.

 

Tato pistole Steyr model 1912 byla dodána rumunské armádě ještě v roce 1913, o čemž svědčí popis na závěru STEYR 1913 a rumunská armádní přejímací značka, odvozená od rumunského státního znaku, která má podobu stylizované orlice, která drží v pařátech meč a palcát a v zobáku kříž. Značka je zároveň značkou ověřovací  a je vyražená na pravém boku těla pistole na plošce nad předním kořenem lučíku.

 

Tato pistole Steyr model 1912 byla původně označena na levém boku závěru rumunskou královskou korunou a nápisem Md. 1912. Toto značení bylo odborně odstraněno a vzniklé světlé místo odborně přečerněno. Po mém soudu byla tato úprava provedena již v době první světové války, nebo krátce po ní. Původní černění je na zbytku povrchu dobře zachováno. Hlaveň je zmatnělá, drážky jsou dobře patrné. Pojistka pochází z výroby pro Rakousko-Uherskou armádu, jinak jsou všechny součásti zbraně původní.

 

Tato pistole Steyr model 1912 potěší oko sběratele pistolí Štýrské zbrojovky, stejně jako sběratele pistolí první světové války. Odstraněný znak je svědkem politických změn a nediskvalifikuje zbraň v očích sběratele. Text a kontrola Jan Balcar.

 

 

23 800 Kč s DPH

nelze uplatnit DPH

Číslo zboží: 597

Skladem: 1 kus

Základní informace

 • Výrobce Waffenfabrik Steyr Rakousko Uhersko
 • Model, vzor M.12
 • Ráže 9 mm Steyr
 • Hmotnost 985 g
 • Délka 219 mm
 • Délka hlavně 130 mm
 • Zásobník pevný schránkový na 8 nábojů
 • Rok výroby 1913
 • Stav 2
 • Povrch 85 %
 • Vývrt zmatnělý
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.