Pistole FN HP 9 mm Luger

Pistole FN HP 9 mm Luger

Další obrázky

Popis

V roce 1880 John Moses Browning založil zbrojovku J. M. Browning & Bros. a začal brzy spolupracovat s řadou významných zbrojovek, např. Winchester.

Pro ni navrhl samonabíjecí brokovnici, která byla ve své době natolik revoluční, že ji konzervativní Winchester odmítl. Později převzali její výrobu firmy Remington a FN. Dále si výrobu jeho zbraní rozdělily zbrojovky FN a Colt a to tak, že Colt měl vyrábět pro severoamerický a britský trh a FN pro evropský trh a také mohlo své zbraně jeho konstrukce označit jeho příjmením. Pro FN a Colt navrhl Browning též řadu samonabíjecích pistolí, první byla pistole FN-Browning model 1900. Pozdější model 1910  nechvalně proslavil Gavrilo Princip při atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Zřejmě nejznámější pistolí pocházející z jeho kreslícího prkna je model Colt 1911 Government, ráže .45 ACP. Z dalších konstrukcí lze zmínit například automatickou pušku BAR (Browning Automatic Rifle) a kulomety ráže .30 a .50 BMG, stejně jako samonabíjecí brokovnice Auto 5. závěrem jeho tvorby byla samonabíjecí pistole Browning HP, která byla ale vyráběna až po Browningově smrti a i přes své rozšíření nedosáhla oblíbenosti modelu 1911.

Vyvíjel také příslušné náboje ke svým zbraním. Například dodnes používané a celosvětově rozšířené 6,35 mm Browning, 7,65 mm Browning a 9 mm Browning. Jeho systém uzamčení závěru s krátkým zpětným pohybem hlavně, poprvé použitý u Coltu 1911, je v modifikované podobě používán dodnes jako nejrozšířenější způsob uzamčení závěru u samonabíjecích pistolí.

             Prototyp pistole FN HP vznikl v konstrukční dílně J. M. Browninga (1855 – 1926) ,do výroby se dostal až po jeho smrti v roce 1934. Do konečné podoby ji dopracoval šéfkonstruktér firmy FN, Dieudonné Saive. Pistole byla nabízena pod označením FN HP (HP, High power - velká síla). Ve frankofonní oblasti byla pistole označována FN GP (GP, Grand Puissance, velká síla). Byla první zbraní v ráži 9 mm Luger s velkokapacitním zásobníkem na 13 nábojů. V roce 1935 přijala belgická armáda do výzbroje pistoli pod označením model 1935. Pistole byla vyráběna s pevným hledím a stavitelným klapkovým hledím. V době II. světové války byla Belgie obsazena německými ozbrojenými silami  (květen 1940 – září 1944) a pistole FN HP v objemu cca 319.000 kusů  odebral Wehrmacht. Konstruktéři z firmy FN uprchli ze země a pomáhali v Kanadě zavést licenční výrobu zbraně u firmy John Inglis.  Po osvobození přešla FN opět pod belgické vedení a výroba pistolí FN HP pokračovala v nezměněné podobě až do roku 1962, kdy byl přepracován vytahovač.

Tato pistole FN HP byla vyrobena před rokem 1962, neboť je osazena ještě původním skrytým vytahovačem. Tato pistole FN HP má pevná mířidla se širokou hranolovou muškou a odpovídajícím hledím. Je osazena dřevěnými střenkami, vyrobenými z ořechového dřeva.  Tato pistole FN HP je nestřílená, její hlaveň je zrcadlové lesklá a černění je neporušené. Pistole je v původní krabici s logem FN a přísluší k ní náhradní zásobník a originální návod. Tato pistole FN HP je na kořeni lučíku značena nápisem SILESIA, což je označení německého dovozce, firmy Krüger & Co. Tato pistole FN HP potěší sběratele značky FN a hodí se výborně i k nošení. Text a kontrola Jan Balcar.

 

 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 421


Skladem: 0 kusů

Základní informace

  • Výrobce Fabrique Nationale d'Herstal
  • Model, vzor HP
  • Ráže 9 mm Luger
  • Hmotnost 919 g
  • Délka 200 mm
  • Délka hlavně 120 mm
  • Zásobník vyjímatelný, schránkový, dvouřadý na 13 nábojů

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.