Pistole Sako Tri Ace 22 LR

Pistole Sako Tri Ace 22 LR

Další obrázky

Popis

Finská terčová legenda od firmy Sako-Valmet.

Zbrojovka SAKO Limited sídlí ve finském městě Riihimaki. V roce 1919 po vyhlášení samostatnosti na carském Rusku vznikla v Helsinkách opravna zbraní pro civilní službu. Byly zde repasovány především ruské vojenské zbraně. Tato opravna přesídlila v roce 1927 do továrny na náboje v Riihimaki a byla přeorganizována na SAKO. Během složité situace za 2. světové války vyráběla střelivo. Během poválečné produkce zejména na poli loveckých a sportovních zbraní proběhlo v roce 1987 sloučení s firmou Valmet, dřívější státní továrnou na pušky. Vlastnictví bylo rozděleno mezi Nokii a Valmet. Soukromá část SAKO se stala součástí holdingu Beretta. Levnější kulovnice vyráběné touto firmou nesou název Tikka.

V roce 1976 došlo ve firmě Sako ke zlomu ve vývoji zbraní. Poprvé přišli konstruktéři s návrhem pro sportovní terčovou pistoli s názvem Sako 22-32. Postupným zdokonalováním této pistole vznikla v roce 1983 nová a to sice s názvem Tri Ace (tři esa). Název nám prozrazuje, že se jedná o multikaliberní pistoli s výměnným ústrojím závěr+hlaveň, velmi podobně jako u Waltheru GSP. Vyráběly se tedy 3 konfigurace a to: .22 Long Rifle (sport pistole), .32S&W Long (big caliber) a .22 Short (rapid fire). Zajímavostí je, že firma Sako, jako první na světe přišla s možností libovolně rozdělit váhu na spoušti. Pro úplné pochopení uvedeme příklad: Pro pravidla ISSF je předepsán odpor spouště na vzdálenost 25 metrů 1000g, tedy 9,81N. postupným tlakem na spoušť střelec překonává zřetelný první odpor spouště seřízený na cca 500g. K samotnému výstřelu pak zbývá neustávajícím tlakem na spoušť překonat druhý odpor cca 500g, tedy zbytek do předepsané hodnoty 1000g. Úprava těchto hodnot záleží na dovednostech střelce, lze například konfigurovat na 700 a 300g nebo opačně. Tento systém byl důmyslným zdokonalením a během několika let už jej měly i pistole od firem jako Hämmerli, Pardini, Unique, Walther, FAS, FWB apod. Seřizování se provádí při odděleném závěru od těla pistole. Na samotném závěru se ladí odpor prvního chodu, a na těle pak odpor druhého chodu, délku celkového chodu spouště a propad.

Tato pistole Sako Tri Ace je v ráži .22 Long Rifle s hlavní o délce 150 mm. Samotný závěr (pouzdro) je prodlouženo až ke konci hlavně, a působí tím jako závaží redukující zdvih při výstřelu. Střenky jsou pravděpodobně neoriginální, nicméně jsou z krásného ořechového dřeva a zaručují velmi ergonomický úchop. Povrch zbraně je na exponovaných hranách otřený. Vývrt zbraně je zrcadlový.

Text a kontrola Jaroslav Dubský

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 3689


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Sako-Valmet Oy, Jyväskylä, Finsko
 • Model, vzor Tri Ace
 • Ráže 22 LR
 • Hmotnost 1250 g
 • Délka hlavně 150 mm
 • Zásobník vyjímatelný jednořadý na 5 nábojů
 • Rok výroby 80. léta
 • Stav 1
 • Povrch 97
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, Finsko

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.