Pistole jednoranová Harrington&Richardson U.S.R.A. 22 LR

Pistole jednoranová Harrington&Richardson U.S.R.A. 22 LR

Další obrázky

Popis

Sběratelská rarita, jedna ze 3.500 vyrobených kusů. Terčová zlamovací jednoranka s designem revolveru.

Frank Wesson si v roce 1859 otevřel firmu na výrobu zbraní. Výrobní program byl tvořen výrobou dvojkohoutových pušek, kohoutkových revolverů a populárních kapesních brokovnic.  

V roce 1871 se Wesson spojil s Gilbertem Hendersonem Harringtonem a tak vznikla společnost Wesson & Harrington. V roce 1874 Harrington vyplatil Wessonovi jeho podíl a tak Wesson odešel. Další rok Harrington s Wessonovým zaměstnancem Williamem Augustusem Richardsonem založili společnost Harrington & Richardson Co.. Po jejich úmrtí v roce 1897 přešla společnost do rukou Harringtonova syna Edwina a Richardsonovy dcery Mary. Roku 1894 pak byla vystavěna nová továrna v Massechutes. Výroba se dále rozrůstala a tak roku 1950 společnost expandovala do Kanady. V průběhu 60. let 20. století byla společnost odkoupena společností Kidde, která společnost Harrington & Richardson Co. zruinovala a nakonec nechala zbourat i její továrny.

Nicméně i přes tento fakt byla roku 1991 založena firma nová, která nesla název H&R 1871, Inc.. Výrobním programem se stala výroba revolverů a jednoranových pušek a brokovnic. V roce 2000 společnost Marlin Firearms odkoupila část společnosti H&R. Na vánoce roku 2007 pak celá společnost přešla pod vlastnictví Remington Arms Company, která je dnes také součástí takzvané Freedom Group.

Jednoranová terčová pistole Harrington & Richardson U.S.R.A. byla zkontruována v roce 1929 a její výroba trvala až do roku 1941, kde díky válečným kontraktům šla výroba sporotvních zbraní stranou. Původní neoficiální název modelu zbraně byl Model 195. V roce 1930 firma H&R najala Walthera F. Ropera, který měl již bohaté zkušenosti se zbraněmi (10 let u firmy Smith&Wesson). Roper dostal za úkol dovést model 195 k dokonalosti. V břenu roku 1930 časopis The American Rifleman uváděl reklamu na prodej této zbraně, oficiálně už označované jako U.S.R.A. model. Tím tedy zjišťujeme, že původní model 195 dosáhl patřičných úprav a byl vypuštěn na trh. Zajímavostí je, že zisky z prodeje nebyly nikterak veliké, sotva pokryly náklady na výrobu. To bylo dáno tím, že Harringtonovi a Richardsonovi záleželo pouze na renomé "mít nejlepší terčovku". Vzhledem k velké poptávce po terčových zbraní ve 30. letech se po těchto zbraních jen zaprášilo a na závodech sklízely veliké úspěchy. Označení U.S.R.A. vzniko ze zkratky United States Revolver Association.

Tato pistole Harrington&Richardson U.S.R.A. má hlaveň o délce 254 mm. Konstrukcí zbraně se jedná převážně o revolver s režimem SA. Zajištění hlavně je řešeno klínem zapadajícím do výřezu v rámu. Jeho odklopením dojde k uvolnění a tak je možné přebít. Černění je nepoškozené, vývrt zrcadlový. Tato zbraň Harrington&Richardson U.S.R.A. je v krásném zánovním stavu, včetně originální krytky mušky, vytěráku, krabičky na zbraň a ergonomicky tvarovaných střenek. Ideální příležitost pro sběratele!

Text a kontrola Jaroslav Dubský

19 900 Kč s DPH

nelze uplatnit DPH

Číslo zboží: 3371

Skladem: 1 kus

Základní informace

 • Výrobce Harrington&Richardson, Worchester, USA
 • Model, vzor U.S.R.A.
 • Ráže .22 Long Rifle
 • Hmotnost 940 g
 • Délka 350 mm
 • Délka hlavně 245 mm
 • Rok výroby 1929-1941
 • Stav 1
 • Povrch 100%
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.