Pistole FI model D 9 mm Br.

Pistole FI model D 9 mm Br.

Další obrázky

Popis

Vynikající kompaktní pistole na bázi Coltu 1911.

Baskický region a hlavně okolí Eibaru ve Španělsku bylo vždy legendou spojovanou se španělskou ocelí při výrobě zbraní. Vysoká kvalita zpracování a tradice jsou nejlepšími referencemi na zbraně vyráběné v tomto regionu. V 19. století zde pod značkou Star vyráběl předovky José Cruz Echeverria. V této tradici pokračovali jeho synové Julián a Bonifacio od roku 1905. Vyrobili pistoli model 1908 a model 1914. V roce 1910 Julián firmu opustil. Obchodnímu úspěchu napomohla i výroba pistolí Gabilondo Ruby a model 1 Militar pro francouzskou armádu během první světové války. Obchodní značka Star byla oficiálně zaregistrována v roce 1919. Výrobní produkci firmy Star lze rozdělit na éru klasickou do roku 1983 a éru moderní do roku 1997. Vzniklo tak mnoho zajímavých typů pistolí ve vynikající kvalitě ale také i jedinečná španělská ráže 9 mm Largo. Po asijské hospodářské krizi a investici do nových CNC strojů požádala firma Star o konkursní ochranu. Ve formě družstva se spojila s firmou Astra, ovšem ani to nepomohlo získat zpět investice a to i přes snahy odborů zachránit výrobu. A tak se po roce spolupráce v roce 1997 obě firmy ocitly v konkurzu. Výrobní zařízení byla zčásti prodána za účelem uspokojení pohledávek věřitelů.  V roce 2008 převzala práva na výrobu zbraní společnost Astra Arms založena italským podnikatelem Massimem Garbarinim a sídlí ve švýcarském Sionu.

Firma B. Echeverria v Eibaru vyráběla v letech 1922 – 1950 pistole model D. Byl to zmenšený model pistolí A/B, tedy pistolí volně kopírující Colt 1911. Tyto pistole model D se vyráběly ve více variantách, první, druhá, D Super, FK, DKL, DKI. V padesátých létech měly modely již i těla z lehkých slitin, ostatně jak to tehdy bylo ,,trendy,, i u ostatních výrobců. V polovině sedmdesátých let firma Colt chtěla nabídnout kompaktní pistoli v ráži 9 mm Br. a rozhodla se pro kooperaci se zbrojovkou Star. Pistole se sestavovala v USA a nesla označení Colt Pony. Tato kooperace netrvala dlouho a práva na výrobu zakoupila společnost Iver Johnson a tyto modely se nepatrně lišily od modelu D Pony. Přibližně v této době získala práva na dovoz do USA společnost Garcia Corporation z New Jersey v USA. Tato pistole nesla označení FI model D, někdy též uváděný jako Garcia Model 30.

Pistole FI modle D je zmenšeninou Coltu 1911 v ráži 9 mm Br. v celoocelovém provedení s dřevěnými střenkami. Pistole FI model D je kompaktní, svými rozměry téměř kapesní pistole pracující na principu uzamčeného závěru s krátkým zpětným pohybem hlavně. Uzamčení je provedeno pomocí jednoho uzamykacího ozubu a snížení hlavně pomoví klasické Browningovy vačky.

U ústí hlavně v závěru nechybí samozřejmě bushing, ovládání je stejné jako u Coltu 1911, dlaňovou pojistku ale zbraň již nemá. Úchop je vynikající jako u ostatních pistolí Star. Tato pistole FI model D je v zánovním stavu v originálním obalu s vytěrákem a dobovým záručním listem. Text a kontrola Jaroslav Dubský st.

 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 2731


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Star Bonifacio Echeverria S.A. Španělsko
 • Model, vzor FI model D
 • Ráže 9 mm Br.
 • Hmotnost 554 g
 • Délka 150 mm
 • Délka hlavně 180 mm
 • Zásobník vyjímatelný jednořadý na 7 nábojů
 • Rok výroby cca 1975
 • Stav 1
 • Povrch 98 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.