Pistole Star Model 28 DA

Pistole Star Model 28 DA

Další obrázky

Popis

Baskický region a hlavně okolí Eibaru ve Španělsku bylo vždy legendou spojovanou se španělskou ocelí při výrobě zbraní. Vysoká kvalita zpracování a tradice jsou nejlepšími referencemi na zbraně vyráběné v tomto regionu. 

V 19. století zde pod značkou Star vyráběl předovky José Cruz Echeverria. V této tradici pokračovali jeho synové Julián a Bonifacio od roku 1905. Vyrobili pistoli model 1908 a model 1914. V roce 1910 Julián firmu opustil. Obchodnímu úspěchu napomohla i výroba pistolí Gabilondo Ruby a model 1 Militar pro francouzskou armádu během první světové války. Obchodní značka Star byla oficiálně zaregistrována v roce 1919. Výrobní produkci firmy Star lze rozdělit na éru klasickou do roku 1983 a éru moderní do roku 1997. Vzniklo tak mnoho zajímavých typů pistolí ve vynikající kvalitě ale také i jedinečná španělská ráže 9 mm Largo. Po asijské hospodářské krizi a investici do nových CNC strojů požádala firma Star o konkursní ochranu. Ve formě družstva se spojila s firmou Astra, ovšem ani to nepomohlo získat zpět investice a to i přes snahy odborů zachránit výrobu. A tak se po roce spolupráce v roce 1997 obě firmy ocitly v konkurzu. Výrobní zařízení byla zčásti prodána za účelem uspokojení pohledávek věřitelů.  V roce 2008 převzala práva na výrobu zbraní společnost Astra Arms založena italským podnikatelem Massimem Garbarinim a sídlí ve švýcarském Sionu.

Pistolí Star Model 28 DA se firma Star vydala začátkem 80-tých let na cestu návrhu vlastních modelů oproti předchozím rokům, kdy modely vycházely z amerických vzorů M1911 A1 apod. Změny v konstrukci byly podřízeny především tehdy vypsanému konkurzu na novou služební zbraň pro ozbrojené síly Spojených států. Pistole Star Model 28 DA se přiklání k užívanější ráži 9 mm Luger, přidává double-action systém, vodící drážky se přesunuly z pouzdra závěru na tělo zbraně, Browningova vačka k uzamykání hlavně se mění na kulisu, jež je součástí hlavně (jako u CZ 75 apod.), mizí šroubky a redukuje se i počet použitých montážních kolíků a vratná pružina s vodící tyčí se stávají kompaktním blokem. Svou inspiraci v pistoli SIG P 210 a SACM Mle. 1935A potvrzují konstruktéři pistole Star Model 28 DA výjmatelným spoušťovým a bicím mechanismem. V prvních testech pro US Army zbraň sice propadla, rychle se však zařadila mezi tzv. „wondernines“ (9mm DA pistole s velkokapacitním dvouřadým zásobníkem, které poskytují značnou palebnou sílu i pro hůře vycvičené jedince). Druhého kola amerických testů se již pistole Star Model 28 DA nezúčastnila, neboť její výrobce měl plné ruce práce se zakázkou na Model 30 přijatý do výzbroje Španělskými ozbrojenými silami, policií i Guardia Civil.

Námi nabízená pistole Star Model 28 DA je ve stavu nové zbraně v originální plastové krabičce s příslušenstvím, návodem k použití a rezervním zásobníkem. Údajně jen velmi malé množství těchto zbraní bylo vyrobeno pro civilní trh a na něm též prodáno. Firma Panzer s.r.o. Vám jako vždy přináší možnost vlastnit unikátní kus nedávné historie krátkých zbraní, zároveň však velmi kvalitní celoocelovou pistoli, která Vás jistě uspokojí svou přesností a spolehlivostí. Text a kontrola Ondřej Vyleta

11 900 Kč s DPH

9 835 Kč bez DPH

Číslo zboží: 1921

Skladem: 1 kus

Základní informace

 • Výrobce Star Bonifacio Echeverria, S.A., Eibar, Španělsko
 • Model, vzor 28 DA
 • Ráže 9 mm Luger
 • Hmotnost 1056 g
 • Délka 200 mm
 • Délka hlavně 108 mm
 • Zásobník vyjímatelný, schránkový na 15 nábojů
 • Rok výroby 1982
 • Stav 1
 • Povrch 100 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, španělská

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.