Pistole ÖWA 6,35 mm Br

Pistole ÖWA 6,35 mm Br

Další obrázky

Popis

Arsenal Vienna Austria byl armádní komplex v jihovýchodní části Vídně v třetím okrsku. Komplex byl vystavěn v důsledku revoluce v roce 1848 (Märzrevolution) v germánských zemích. Výstavba začala v roce 1848 a byla dokončena roku 1856.

Komplex nově nahradil staré městské opevnění. Na jeho výstavbě se podílelo mnoho předních architektů a dodnes se řadí k jedné z nejvýznamnějších památek. Ale zpět od architektury ke zbraním. Během první světové války tento komplex sloužil jako kasárna a zbrojovka zároveň. Po nástupu německé NSDAP k moci se areál stal součástí městské čtvrti Landstrasse. V roce 1945 byl komplex těžce poničen bombardováním spojeneckých vojsk, ale po válce se jej podařilo uvést do původního stavu. V dnešní době je v komplexu k vidění různorodost objektů, některé patří Rakouskému Telekomu, některé firmě RTA pro testování lokomotiv a některé jsou používány jako kasárna rakouské armády. 

Ve vídeňské patentové kanceláři byl 20. března roku 1920 zaregistrován nový patent na samonabíjecí pistoli pod číslem 19770. Jednalo se o samonabíjecí pistoli ÖWA v ráži 6,35 mm Browning. Na začátku roku 1922 se tato pistole začala vyrábět v Arsenal Vienna Autria a výroba trvala pouhé tři roky. Za tuto dobu se stihlo vyrobit cca 40.000 ks pistolí ÖWA. Produkce pistolí byla silně ovlivněna těžkou dobou po první světové válce, kdy obecně bylo těžké prodávat zbraně. Lidé se starali o to, aby sami sebe uživili a o zbraně nebyl zájem. Od roku 1922 do roku 1925 se prodalo pouhých 8.000 ks pistolí ÖWA. Díky vysoké inflaci po rovní světové válce stála pistole v květnu roku 1922 27.600 Korun a v lednu 1925 pak 40.000 Korun. Mimo jiné prodané kusy bylo dodáno 1000 ks příslušníkům „Wiener Gemeindewache“ (obdoba lidových milic). Österreichischer Schutzbund (instituce sociální demokracie) byla těmito pistolemi vyzbrojena také. Zvláštností však je, že tato instituce nikdy neprovedla obejdnávku na tyto pistole ani žádné z nich oficiálně nepřevzala. Přesto však bylo vy výzbroji instituce více než tisíc kusů pistolí ÖWA. Díky ilegálnímu spojení instituce a zaměstnanců Vienna Arsenal se zaměstnancům podařilo vynést ven ze závodu na tolik dílů, že dohromady smontovali právě výše zmíněné množství pistolí. Po ukončení činnosti Vienna Arsenal byly tyto pistole levně prodávány do celé evropy a zhruba 5.700 ks putovalo do USA.

Pistole ÖWA pracuje v režimu DAO. Závěr je bržděn vratnou pružnou, která je umístěna poněkud nezvykle nad hlavní. Závěr se natahuje za pomoci dvou hmatníků vystupujících z těla pistole. Pistole ÖWA je opatřena pojistkou blokující úderník. Pistole má pevná mířidla a plastové střenky s logem ÖWA. Pistole je ještě v dobrém technickém stavu. Vývrt je matný, vzhledem ke stáří a černění/hnědění je zachováno na zhruba 90% povrchu. Tato pistole je velkou sběratelskou raritou díky pouhým 40.000 vyrobených kusů.

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

6 900 Kč s DPH

nelze uplatnit DPH

Číslo zboží: 1377

Skladem: 1 kus

Základní informace

 • Výrobce Arsenal Vienna Austria
 • Model, vzor ÖWA
 • Ráže 6,35 mm Browning
 • Hmotnost 412 g
 • Délka 120 mm
 • Délka hlavně 50 mm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový jednořadý na 5 nábojů
 • Rok výroby 1924
 • Stav 2
 • Povrch 90 %
 • Vývrt matný
 • Zkušební značka C.I.P. pravděpodobně platná, Rakousko-Vídeň

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.