Pistole Glisenti 1910 9 mm Glisenti

Pistole Glisenti 1910 9 mm Glisenti

Další obrázky

Popis

Za duchovního otce pistole Glisenti je pokládán plukovník italské armády Abiel Bethel Revelli-Beaumont (Narozen roku 1864 ve Sciolze, zemřel roku 1930 v Turíně.

Autor Kulometů Fiat M.914 a M.926). ještě ve stádiu vývoje se spojil s firmou Glisenti a prodal jí práva na konstrukční uspořádání zbraně. Německý říšský patent č. 207536, který popisuje uspořádáni pistole, byl přihlášen 30. června 1905 firmou Siderurgica Glisenti s.a. v Carcině a udělen 10. února 1906. Původní pistole, označovaná jako M.906, byla zařízena na náboj 7,65 mm Glisenti, který byl slabší variantou náboje 7,65 mm Parabellum. Zbraň byla vyrobena firmou Glisenti v počtu přibližně 200 kusů.

 

Následně byla zbraň firmou Glisenti přepracována na náboj 9 mm Parabellum. Rozměrová stránka přestavby nečinila potíže, horší už to bylo s výkonem náboje 9 mm Parabellum. Pistole s děleným tělem nebyla schopna snést zatížení, vyvolané výkonným střelivem. Proto byl pro ni "vyvinut" náboj 9 mm Glisenti. Ve skutečnosti se jedná o náboj 9 mm Parabellum se střelou ve tvaru komolého kužele a s výrazně nižší dávkou prachu.

Roku 1907 prodala firma Glisenti práva k patentu firmě Metallurgica Bresciana Gia Tempini (MBT), která již dříve pro ni vyráběla díly. Pistoli v nové ráži zkoušela italská armáda a zavedla ji do výzbroje pod označením M.910. Obecně je známá pod označením Glisenti 1910, přestože všechny pistole vyrobila firma MBT a firma Glisenti s ní nemá nic společného. Pro úplnost je třeba uvést, že náboj 9 mm Parabellum je možné nabít do pistole M.910, ale snadno může dojít k destrukci zbraně. Ani firma MBT neměla s pistolí M.910 žádný velký úspěch. Od počátku bylo armádou poukazováno na značnou výrobní náročnost a tím na vysokou cenu. Hledala se nějaká jednodušší a spolehlivější pistole. Nakonec byla přijata pistole Beretta 1915 v ráži 9 mm Glisenti a pistole M.910 jí byla nahrazována již během první světové války. Celkem bylo vyrobeno jen okolo 32.000 pistolí Glisenti, což z ní činí vyhledávanou sběratelskou lahůdku.

 

Tato pistole M.910 byla vyrobena v roce 1910 a sloužila v italské armádě v době první světové války. Svědčí o tom italské armádní přejímací značky. Pistole je velmi zachovalá, původní černění nalezneme na 95% povrchu a hlaveň je zrcadlově lesklá. Jedinou vadou na kráse je levá střenka, která je vyrobena dodatečně ze dřeva. Proto je k této pistoli přiložena sada 2 ks střenek náhradních. Tato pistole M.910 Glisenti potěší sběratele zbraní z první světové války. 

Text a kontrola Jan Balcar

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 1375


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Metallurgica Bresciana Gia Tempini , Italy
 • Model, vzor 1910
 • Ráže 9 mm Glisenti
 • Hmotnost 848 g
 • Délka 210 mm
 • Délka hlavně 95 mm
 • Zásobník vyjímatelný schránkový jednořadý na 7 nábojů
 • Rok výroby 1910
 • Stav 1
 • Povrch 95%
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.