Malorážka jednoranová Valmet M-59 Finnish Lion Champion 22 LR

Malorážka jednoranová Valmet M-59 Finnish Lion Champion 22 LR

Další obrázky

Popis

Světově proslulá špičková sportovní malorážka ve velmi zachovalém stavu.

Historie firmy Valmet sahá do roku 1750. Tehdy to byla malá loděnice v pevnosti Sveaborg. Počátkem 20. století spadla pod vlastnictví státu, stejně jako podobné malé firmy. Vlastní struktura firmy Valmet se začala utvářet v roce 1944, kdy řízení bylo přesunuto pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Bylo to z toho důvodu, že příměří s Moskvou bylo limitováno kvótami pro personál pracující pod ministerstvem obrany, které dříve Valmet řídilo. Stejně tak byly některé železárny v roce 1946 sloučeny pod Valtion Metallitehtaat (odtud vlastní název Valmet), aby mohly plnit válečné reparace vůči Sovětskému svazu. V roce 1951 se firma přejmenovala na Valmet Oy. Bylo nutno najít náhradní výrobní programy namísto zavedených válečných výrob. Jedním z nich byla výroba později světově proslulých papírenských strojů a firma Valmet měla v roce 1961 již 8840 zaměstnanců. Jako další výrobní programy byly zavedeny výroby automobilů, zbraní, lokomotiv atd. Po období privatizace v roce 1980 byly tyto obory rozděleny mezi mnoho firem. Zbrojní výroba přešla pod Sako-Valmet Oy, později Sako a tato firma nadále přešla pod vlastnictví Beretta. Vlastní Valmet byl sloučen v roce 1999 se společností Rauma a nadále přejmenován na Metso, který v roce 2009 získal Tamfelt Corporation, zabývající se papírenským průmyslem, výrobou elektrické energie z biomasy a výrobou s touto problematikou spojenou.

Závodní jednoranová malorážka Valmet M-59 Finnish Lion Champion byla vyrobena v průběhu 70. let. Samotná historie výroby však spadá až do roku 1930, kdy byl vyrobený první kus, na základě konstrukce, na jejímž zrodu se podílel proslulý Aimo Lahti, společně s firemním střeleckým klubem továrny Valmet. Díky této spolupráci modely Finnish Lion Champion dosáhly vysoké kvality zpracování, velké přesnosti a dokonalosti obecně. Jedná se o jednu z nejdéle vyráběných zbraní, protože výroba byla oficiálně ukončena až v roce 1979. Malorážky Valmet M-59 Finnish Lion Champion za sebou zanechaly několik světových rekordů a mnohačetné úspěchy na olympiádách.

Tato světově proslulá špičková sportovní jednoranová malorážka Valmet M-59 Finnish Lion Champion je osazena těžkou sportovní hlavní o délce 72 cm. V přední části hlavně je umístěna dioptrická muška v nosiči, hledí je umístěno v boční rybině v zadní části, je opatřeno mikrometrickým posuvem a navíc se dá posunout právě v boční rybině a umožňuje tak individuální nastavení pro každého. Pouzdro závěru je po stranách zkoseno a ne jeho levé čísti se nachází páčka pro vytažení závěru. Závěr této jednoranové malorážky Valmet M-59 Finnish Lion Champion je opatřen jednoramenným vytahovačem a poněkud nezvykle tvarovanou klikou. Spoušťové ústrojí využívá napínáčku a zajišťuje nízký odpor spouště, který zaručuje vyšší přesnost zbraně. Malorážka již fabricky není osazená pojistkou! Pažba této malorážky Valmet M-59 Finnish Lion Champion je závodního charakteru a samozřejmostí je tedy přítomnost rybiny a držáku pro střelecký řemen. Botka je z hliníkové slitiny a je výškově i délkově stavitelná. Tato jednoranová malorážka Valmet M-59 Finnish Lion Champion potěší jak sběratele, tak i závodní střelce.

 

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 2669


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Valmet Oy Javakysla Finsko
 • Model, vzor M-59 Finnish Lion Champion
 • Ráže .22 LR
 • Hmotnost 6920 g
 • Délka 128 cm
 • Délka hlavně 72 cm
 • Zásobník jednoranová
 • Rok výroby 70. léta
 • Stav 1
 • Povrch 100%
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ANO

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.