Malorážka jednoranová TOZ 8M 22 LR

Malorážka jednoranová TOZ 8M 22 LR

Další obrázky

Popis

Ruská továrna Tulsky Oružejny Zavod (TOZ) byla založena roku 1712 carem Petrem I. Velikým. Z historického hlediska továrna TOZ vyrobila velké množství armádních i civilních zbraní. 

 Za dob panování cara Petra I. Velikého se do této továrny osazovaly tehdy nejmodernější zařízení na výrobu zbraní. Brzy tato továrna dosáhla své slávy a v roce 1720 již dokázala vyrobit 22 tisíc kusů různých zbraní. Od roku 1749 začala masově produkovat i chladné zbraně. Koncem 18. století se zde začaly prosazovat rytiny na zbraních a vznikalo mnoho nových nápadů a návrhů. Pro zajímavost možno zmínit jména jako Ivan Pushkin, Ivan Lialin a Ivan Pauline.

   V 19. století se stala továrna TOZ jednou z nejlepších zbrojovek v Evropě. V roce 1897 začala výrobou slavné pušky Berdan. Vznikaly i další různé modely a kombinované zbraně, včetně brokovnic. Ve výrobě hlavní, kde se používala technologie Damaškové oceli, se proslavil i pan Mosin. V roce 1910 začaly vznikat různé experimentální modely. Jedním z nich byl i kulomet Maxim. V roce 1920 se začala vyrábět karabina NK-8,2 konstruktéra Kochetova. Dále následovaly i malorážky TOZ 1,2,7,8 a 10. Roku 1927 bylo zřízeno konstruktérské oddělení. V roce 1939 konstruktér Fedor Vasilievich Tokarev vytvořil samonabíjecí pušku SVT-38,  která má společně s puškou M1 Garand čestné místo na poli samonabíjecích pušek 2. světové války.

                Továrna Tula byla během druhé světové války pro Sověty strategicky důležitá. Jednak k ní byl přístup po řece Upa, a za druhé do této továrny vedlo velké množství železnic. Během operace Barbarossa, kdy se 2. německá pancéřová divize dostala na několik kilometrů od továrny v Tule, byli Sověti donuceni evakuovat továrnu a přesunout ji do Iževského Mechaničeského zavodu. Zde bylo vyrobeno též několik druhů zbraní, které jsou dnes mezi sběrateli velmi ceněny. Továrna v Tule funguje dodnes a vyrábí široké množství zbraní nejen pro armádu, ale i pro civilní trh.   

               Jedním z neopomenutelných produktů továrny TOZ jsou její sportovní malorážky. Tato řada malorážek vznikla v pozdních 50. letech 20. století modelem TOZ-8. Tato jednoranová malorážka TOZ-8M vznikla původně jako tréninková zbraň, nahrazující armádní pušku Mosin-Nagant. Později se začala vyrábět sériově pro civilní trh, avšak její vojenský vzhled přetrval. Jednoranová malorážka TOZ-8M je v ráži 22 LR. Hlavní předností malorážky TOZ-8M je masivní pažba z březového dřeva a těžká sportovní hlaveň o délce 64 cm. Muška je tyčinková a je chráněna mohutným chránítkem. Hledí je výškově stavitelné s rozestupy po 25 metrech. Pouzdro závěru malorážky TOZ-8 je opatřeno rybinou šíře 11 mm pro osazení puškohledu. Tato malorážka již fabricky není vybavena pojistkou! Celkově je malorážka v zánovním stavu, bohužel pažba byla napadena kutilem, který který ji nabarvil na modro, viz fotografie. 

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 2668


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Tulsky Oružejny Zavod
 • Model, vzor 8M
 • Ráže .22 LR
 • Hmotnost 2940 g
 • Délka 111 cm
 • Délka hlavně 64 cm
 • Zásobník jednoranová
 • Rok výroby 50.-60. léta
 • Stav 1
 • Povrch 95%
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ANO

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.