Malorážka jednoranová Husqvarna Salongsgevär Nr. 155 22 LR

Malorážka jednoranová Husqvarna Salongsgevär Nr. 155 22 LR

Další obrázky

Popis

Firma Husqvarna byla založena v roce 1689 a je jednou z nejstarších průmyslových společností na světě. Začínala jako kovárna na zbraně, jejíž specialitou byly muškety. 

I přesto, že byla výroba zbraní z velké části manuální, Husqvarna Gevärsfaktori (továrna na pušky Husqvarna) se stala průkopníkem švédského průmyslu v oblasti přesného obrábění.

Během prvního období Švédska jako silné velmoci, od konce 17. století do začátku 20. let 18. století, bylo ročně vyrobeno průměrně 11 000 mušket a pistolí. Celkově tedy Husqvarna dodala švédské armádě 230 000 střelných zbraní během tohoto období. Po roce 1720 následuje období míru a objednávky od švédského státu klesají na 1 500 střelných zbraní ročně. Během následujících více než sto let míru a stability je produkce střelných zbraní společnosti Husqvarna relativně malá.

Výroba dramaticky roste spolu s vzrůstající politickou nestabilitou v Evropě uprostřed 60. let 19. století. V té době Švédsko řídí rozsáhlé znovuvyzbrojení. Je to během tohoto období, kdy se zbraně vyvíjejí ze zbraní nabíjených ústím na zbraně nabíjené závěrem pušky. S příchodem zbraní nabíjených závěrem pušky se pušky s dlouhou hlavní stávají běžnými a tím také vzrůstají požadavky ohledně přesnosti v kovoobrábění. Pistole nabíjené závěrem jsou nejprve vyráběny jako revolvery, se zásobníkem ve formě otočného bubnu. S rostoucími objednávkami od švédské armády může společnost investovat do dílen a strojů.

V roce 1867 je Husqvarna přeměněna na společnost s ručením omezeným a v roce 1877 přestavěna poté, co byl ustanoven generálním ředitelem Wilhelm Tham. Ten je tím, který započíná změnu, při které je výroba zbraní doplněna o lovecké a cvičné pušky, místo spoléhání se pouze na armádní zakázky. To se ukázalo být moudrým rozhodnutím a Husqvarna se také brzy stává konkurentem na civilním trhu.

 

Jednoranová malorážka Husqvarna Salongsgevär Nr. 155 v ráži 22 LR se vyráběla od roku 1921 do roku 1942. Jedná se o malou malorážku s jednoduchým designem a překvapivou přesností. Hlaveň z proslulé švédské oceli je ve tvaru osmiúhelníku. Muška malorážky Husqvarna Salongsgevär Nr. 155  je pevná a hledí je stavitelné klínem po 20, 50, 100 a 200 metrech. Závěr je opatřen jednoramenným vytahovačem. Úderník malorážky Husqvarna Salongsgevär Nr. 155 se dá z nabité pozice spustit podobně jako když má zbraň kohout, takže nedojde k výstřelu. Samozřejmostí je pojistka umístěná na levé straně pouzdra závěru. Nápis „SAKRAT“ neoznačuje model zbraně, protože znamená v překladu zajištěno. Malorážka Husqvarna Salongsgevär Nr. 155 je osazena jednoduchou pažbou z ořechového dřeva, ale nacházejí se i modely s dřevem březovým. Malorážka je v zánovním stavu a nevykazuje žádné známky poškození.

Text a kontrola Jaroslav Dubský ml.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 1487


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Husqvarna Vapenfabriks A.B.
 • Model, vzor Salongsgevär Nr. 155
 • Ráže 22 LR
 • Hmotnost 1890 g
 • Délka 106 cm
 • Délka hlavně 62 cm
 • Zásobník jednoranová
 • Rok výroby 1921-1942
 • Stav 1
 • Povrch 98%
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, Německo-Hannover

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.