Kulovnice opakovací Mauser model 66 30-06

Kulovnice opakovací Mauser model 66 30-06

Další obrázky

Popis

Legendární šedesátšestka za lákavou cenu.

Wilhelm Mauser se narodil v roce 1834 a jeho bratr Paul v roce 1838 v německém Oberndorfu nad Neckarem. Jejich otec Franz Andreas Mauser, původem sedlář, pracoval jako zbrojíř v královské würtenberské zbrojovce, kde jeho synové začali pracovat také. Jejich bratr Franz odcestoval se sestrou do USA, kde pracoval u firmy Remington. Paul pracoval po svém odvodu jako puškař v Ludwigsburgu. Vyvinul vlastní pušku, kterou představil zástupcům armády. Ta je nezaujala, ale zaujala Samuela Norrise právě od firmy Remington. Společně v Lutychu pracovali na přestavbě francouzské jehlovky Chassepot. Francouzská armáda však o ni neměla zájem a spolupráce byla ukončena. Vznikla tak ale puška M67/69 která po nutných úpravách byla zavedena do výzbroje německé císařské armády pod označením M/71. Odměna za práci byla mizivá, bratři neměli mnoho peněz. Přesto v roce 1872 postavili novou vlastní dílnu. V roce 1873 přišla první zakázka na výrobu pušek a společně s kapitálem Vereinsbank byla založena společnost Gebrüder Mauser&Co. Waffenfabrik Oberndorf. Následovala srbská zakázka na pušky, vývoj pistole C77 a revolveru Zick Zack. To již byla ale firma po Wilhelmově smrti přeměněna na akciovou společnost z nedostatku finančních prostředků na rozvoj. Akcie zakoupila firma Ludwig Löwe Co., zastoupená jednatelem Isidorem Löwem v roce 1887 a Paul vykonával pouze funkci technického ředitele, poté co prodal i své akcie. Následoval vývoj pistole C87,pušky M88 a pistole C96. Löwe měl i podíl ve firmě FN. Dne 7. 11. 1896 vznikla spojením Deutsche Metallpatronenfabrik AG, Rheinisch Westfälischen Pulver Comp. A Rottweil Hamburk Pulver Co. společnost DWM, kam Löwe vložil i podíl ve firmách Mauser a FN a později podíl ve firmách Vickers a FÉG. Přes vývoj legendární pušky Mauser 1898 následoval vývoj pistole C06/08, 1909. Po obrovském rozmachu během první světové války změnila společnost DWM jméno na BKIW a zbrojovka Mauser, jako její součást se přejmenovala z Waffenfabrik Mauser na Mauser Werke AG. V té době vyráběla firma pouze kapesní pistole, lovecké zbraně a zkrácené pistole C96. V roce 1930 byla do Oberndorfu převedena výroba pistolí P.08. a od roku 1934 do roku 1942 se vyráběly pro potřeby Wehrmachtu. Po válečné výrobě zbraní, vývoji pušek G41, G43 následovala poválečná výroba. Inženýři od firmy Mauser, Heckler, Koch a Seidel založili firmu Heckler&Koch a Mauser se věnoval nadále výrobě loveckých zbraní. V roce 1994 se Mauser stal dceřinou společností Rheinmetallu a v roce 2004 byl sloučen do společnosti Rheinmetall Waffen Munition GmbH. V roce 1999 však bylo od firmy Mauser odděleno odvětví výroby civilních zbraní. Bylo zakoupeno investory Lukem a Ortmaierem. Výrobní závod má sídlo ve městě Isny im Allgaü v SRN. Firma Mauser Jagdwaffen GmbH vyráběla a vyrábí lovecké pušky a karabiny podle původních patentů firmy Mauser dodnes. V roce 2000 byla firma těmito investory sjednocena s firmou Sauer&Sohn, Blaser a Swiss Arms do koncernu Sigarms.  

V roce 1912 se narodil v Bremerhavenu  Walter Gehmann. V roce 1935 získal svůj první mistrovský titul ve střelbě. Další tituly ve střelbě následovaly a kromě tohoto pracoval jako vedoucí výzbrojního oddělení Industrie-Werke v Karlsruhe. V roce 1949 si založil vlastní firmu Gehmann Gmbh&Co v Karslruhe. Vykonával též funkci spolkového střeleckého trenéra v letech 1953 – 1960. Vzhledem k tomu že byl vynikající střelec a také konstruktér, dal podnět k výrobě nové kulovnice. Ta využívala otočný závěr v odsuvné části závěru. Tím došlo ke zkrácení zbraně téměř o 10 cm při zachování délky hlavně 65 cm a tím i jejích balistických vlastností. Zároveň tento systém umožňoval snadnou výměnu hlavně v jiné ráži. Vznikla tak jedna z prvních kulových multikaliberních platforem, kterou dnes používá např. firma Blaser. Walter  Gehman zemřel v roce 2012 ve věku 100 let.

Tuto zbraň započala v roce 1965 vyrábět firma Mauser a tak vznikla kulovnice Mauser model 66. Byl to předchůdce modelové řady 2000, 3000, 4000 a 77. Toto originální řešení vytvořilo z kulovnice Mauser 66 kompaktní kulovnici. Závěr se dvěma masívními uzamykacími ozuby je v zadní části opatřen výstražníkem, pojistka je umístěna jako příčný kolík v horní části odsuvného pouzdra závěru. Spoušť této kulovnice Mauser model 66 je rychlospoušťového typu. Nábojová schránka je integrovaná s kapacitou 3 náboje. Kulovnice Mauser model 66 je osazena kameny klapkové montáže akolimátorem na pevné liště.  Pažba tyrolského typu v tmavém hedvábně lesklém provedení, je s lícnicí a pevnou botkou. Tato kulovnice Mauser model 66 je v zachovalém stavu, závěr nese pouze minimální stopy opotřebení a lze konstatovat, že kulovnice je zánovní. Ocení ji zejména příznivci kompaktních kulovnic, obzvláště pak značky Mauser. Text a kontrola Jaroslav Dubský st.

 

 

 

 

23 900 Kč s DPH

nelze uplatnit DPH

Číslo zboží: 2801

Skladem: 1 kus

Základní informace

 • Výrobce Mauser Weke AG. Oberndorf am Neckar Německo
 • Model, vzor 66
 • Ráže 30-06 Sprg.
 • Hmotnost 4000 g
 • Délka 107 cm
 • Délka hlavně 65 cm
 • Rok výroby 1969
 • Stav 1
 • Povrch 94 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.