Kulovnice opakovací Weatherby Mark V 22-250

Kulovnice opakovací Weatherby Mark V 22-250

Další obrázky

Popis

Kulovnice pro lov i sport s úsťovou rychlostí střely přes 1100 m/s.

V polovině čtyřicátých let minulého století se mladý střelec v USA rozhodl, že změní svět výkonů střelných zbraní. Jmenoval se Roy Weatherby. Oproti tradičním rážím využívajících těžkou pomalu letící střelu velkého průměru vsadil na střely menších ráží letící vysokou rychlostí s obrovskou dopadovou energií a ulovením zvěře na první ránu pomocí dostatečného hydrostatického šoku. Vznikly tak ráže Wheaterby Magnum 224,240,257,270,7,300,340,30-378,338-378,375,378,416 a 460.

Snadno se o tomto přesvědčíme, srovnáme-li střelivo Hornady ráže 45-70 Government s Vo 610 m/s s energií na sto metrech 2693 Joulů a .300 Wby Magnum s Vo 951 m/s a energií na sto metrech 4468 Joulů!

 V této době se Roy zároveň zabýval vývojem pušek a závěrů snášejících tyto tlaky. Nejdříve se od roku 1949 zabýval úpravami belgických Mauserů, od roku 1955 pušek Schulz Larsen a později Sako. Mnoho střelců a přebíječů nábojů však předimenzovávalo své náboje a to vedlo k mnoha úrazům a zároveň k nutnosti vývoje nového závěru a zbraně. Tuto spolupráci při vývoji s Royem odmítl i důchodce John Garand. Na vývoji se podílel Dave Mathewson z New Havenu a konečný návrh závěru po čtyřech předešlých prototypech zpracoval Elgin Gates. Zbraň vznikla v roce 1957 za pomoci inženýra Freda Jennieho a jako pátý prototyp dostala označení Mark V. Závěr se uzamyká pomocí devíti uzamykacích ozubů a k jeho odemčení stačí pouze pootočení kliky závěru o 54 stupňů. U méně výkonných ráží je uzamykacích ozubů 6. Toto činí kulovnici Weatherby Mark V k nejrychlejším opakovačkám světa. Po neúspěšných poptávkách u evropských výrobců započal Roy výrobu pomocí subdodávek od firem v USA. Neúspěchy prvních výrobních sérií s problémy týkajícími se  tlakového odlévání závěrů řešil Roy opět hledáním dodavatele v Evropě. Není náhoda, že jej našel právě u firmy Sauer&Sohn v německém Eckenforde, kde Fred Jannie pomáhal zahájit výrobu. Závěry se vyráběly z výkovků, nikoli již z odlitků a hlavně se kovaly. Finální montáž a lícování probíhalo v USA. A tak se kulovnice Weatherby Mark V stala první kulovnicí prodávanou v USA s kovanou hlavní, oproti tradičnímu vrtání a drážkování. V roce 1970 byla výroba z finančních důvodů přesunuta do továrny HOWA v Japonsku. Náročné testy s hlavňovými tlaky až 6900 barů, pečlivý nadčasový design a vysoký výkon řadí kulovnice Weatherby Mark V k nejlepším zbraním světa. Společnost vede od roku 1983 Royův syn Ed Weatherby, za něhož vznikly další nové modely zbraní.

Kulovnice Weatherby Mark V  je uzamykaná, jak je již výše uvedeno pomocí šesti uzamykacích ozubů. Sedmý ozub tvoří klika závěru, která zapadá do pouzdra závěru. Pojistka kulovnice Weatherby Mark V je umístěna v pravé horní části závěru. Jazýčkový výstražník nabité zbraně je umístěn v zadní části závěru a pohybuje se v drážce pouzdra závěru. Pažba kulovnice Weatherby Mark V je typu Monte Carlo s lícnicí a lichoběžníkovým profilem v přední části. Nábojová schránka kulovnice Weatherby Mark V má výklopné dno. Citlivost spouště nevyžaduje napínáček. Tato kulovnice Weatherby Mark V je osazena otočnou montáž EAW a puškohledem B. Nickel Marburg 3–12 x 56 M–E/D s osnovou tvaru T doplněnou nitkovým křížem. Tato kulovnice Weatherby Mark V je v mírně obnošeném stavu. Nemá žádné mechanické vůle, černění je nepoškozené, vývrt je lesklý se stopami opotřebení jak to u těchto ráží bývá. Je ideální příležitostí pro milovníky ráže 22-250 Remington. Text a kontrola Jaroslav Dubský.

 

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 2521


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Weatherby South Gate CA USA, vyrobeno v Německu
 • Model, vzor Mark V
 • Ráže 22-250
 • Hmotnost 4880 g
 • Délka 116 cm
 • Délka hlavně 66 cm
 • Zásobník schránka na 5 nábojů
 • Rok výroby 1972
 • Stav 1
 • Povrch 95 %
 • Vývrt lesklý
 • Zkušební značka C.I.P. německá

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.