Kulovnice Husqvarna M96 6,5 x 55 SE

Kulovnice Husqvarna M96 6,5 x 55 SE

Další obrázky

Popis

Firma Husqvarna byla založena v roce 1689 a je jednou z nejstarších průmyslových společností na světě. Začínala jako kovárna na zbraně, jejíž specialitou byly muškety. 

I přesto, že byla výroba zbraní z velké části manuální, Husqvarna Gevärsfaktori (továrna na pušky Husqvarna) se stala průkopníkem švédského průmyslu v oblasti přesného obrábění.

Během prvního období Švédska jako silné velmoci, od konce 17. století do začátku 20. let 18. století, bylo ročně vyrobeno průměrně 11 000 mušket a pistolí. Celkově tedy Husqvarna dodala švédské armádě 230 000 střelných zbraní během tohoto období. Po roce 1720 následuje období míru a objednávky od švédského státu klesají na 1 500 střelných zbraní ročně. Během následujících více než sto let míru a stability je produkce střelných zbraní společnosti Husqvarna relativně malá.

Výroba dramaticky roste spolu s vzrůstající politickou nestabilitou v Evropě uprostřed 60. let 19. století. V té době Švédsko řídí rozsáhlé znovuvyzbrojení. Je to během tohoto období, kdy se zbraně vyvíjejí ze zbraní nabíjených ústím na zbraně nabíjené závěrem pušky. S příchodem zbraní nabíjených závěrem pušky se pušky s dlouhou hlavní stávají běžnými a tím také vzrůstají požadavky ohledně přesnosti v kovoobrábění. Pistole nabíjené závěrem jsou nejprve vyráběny jako revolvery, se zásobníkem ve formě otočného bubnu. S rostoucími objednávkami od švédské armády může společnost investovat do dílen a strojů.

V roce 1867 je Husqvarna přeměněna na společnost s ručením omezeným a v roce 1877 přestavěna poté, co byl ustanoven generálním ředitelem Wilhelm Tham. Ten je tím, který započíná změnu, při které je výroba zbraní doplněna o lovecké a cvičné pušky, místo spoléhání se pouze na armádní zakázky. To se ukázalo být moudrým rozhodnutím a Husqvarna se také brzy stává konkurentem na civilním trhu.

Ke konci 19 století bylo nutno modernizovat zbrojní arzenál i ve Švédsku. Švédsko si objednalo několik vzorků pušek Mauser 98 z německého Oberndorfu. Bylo rozhodnuto, že se pušky budou vyrábět licenčně ve Švédsku. Výroba byla zahájena v závodě Carl Gustafs Stads Gevarsfaktori ve městě Eskilstuna. Puška byla poprvé představena v roce 1896. Puška M/96 zůstala v mnoha modifikacích ve výzbroji až do 90. let minulého století. Vzhledem k vysoké kvalitě zpracování materiálů byly tyto pušky velmi oblíbeny a vyhledávány střelci na celém světě.

Tato kulovnice Husqvarna vznikla přestavbou pušky M96. Využívá závěrový mechanismus pušky M/96, který se nepatrně liší od závěru Mauser. Kulovnice Husqvarna má pažbu Monte Carlo se strojní rytinou na rukojeti.  Muška je tyčinkového typu a hledí je stavitelné od 100 do 600 metrů. Tato kulovnice Husqvarna je ve velmi zachovalém stavu. Text a kontrola Jaroslav Dubský st.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 1674


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Husqvarna Vappenfabriks A. B. Švédsko
 • Model, vzor M96
 • Ráže 6,5x55 SE
 • Hmotnost 3560 g
 • Délka 112 cm
 • Délka hlavně 61 cm
 • Zásobník schránkový na 5 nábojů
 • Rok výroby 1941
 • Stav 1
 • Povrch 92 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, německá

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.