Kulovnice opakovací Husqvarna 1640 Folke Dahlberg 6,5x55

Kulovnice opakovací Husqvarna 1640 Folke Dahlberg 6,5x55

Další obrázky

Popis

Firma Husqvarna byla založena v roce 1689 a je jednou z nejstarších průmyslových společností na světě. Začínala jako kovárna na zbraně, jejíž specialitou byly muškety. 

I přesto, že byla výroba zbraní z velké části manuální, Husqvarna Gevärsfaktori (továrna na pušky Husqvarna) se stala průkopníkem švédského průmyslu v oblasti přesného obrábění.

Během prvního období Švédska jako silné velmoci, od konce 17. století do začátku 20. let 18. století, bylo ročně vyrobeno průměrně 11 000 mušket a pistolí. Celkově tedy Husqvarna dodala švédské armádě 230 000 střelných zbraní během tohoto období. Po roce 1720 následuje období míru a objednávky od švédského státu klesají na 1 500 střelných zbraní ročně. Během následujících více než sto let míru a stability je produkce střelných zbraní společnosti Husqvarna relativně malá.

Výroba dramaticky roste spolu s vzrůstající politickou nestabilitou v Evropě uprostřed 60. let 19. století. V té době Švédsko řídí rozsáhlé znovuvyzbrojení. Je to během tohoto období, kdy se zbraně vyvíjejí ze zbraní nabíjených ústím na zbraně nabíjené závěrem pušky. S příchodem zbraní nabíjených závěrem pušky se pušky s dlouhou hlavní stávají běžnými a tím také vzrůstají požadavky ohledně přesnosti v kovoobrábění. Pistole nabíjené závěrem jsou nejprve vyráběny jako revolvery, se zásobníkem ve formě otočného bubnu. S rostoucími objednávkami od švédské armády může společnost investovat do dílen a strojů.

V roce 1867 je Husqvarna přeměněna na společnost s ručením omezeným a v roce 1877 přestavěna poté, co byl ustanoven generálním ředitelem Wilhelm Tham. Ten je tím, který započíná změnu, při které je výroba zbraní doplněna o lovecké a cvičné pušky, místo spoléhání se pouze na armádní zakázky. To se ukázalo být moudrým rozhodnutím a Husqvarna se také brzy stává konkurentem na civilním trhu.

Od roku 1953 zbrojovka Husqvarna vyráběla kulovnice modelové řady 1600 a 1640. Modely 1640 mají délku hlavně 600 mm. Závěr kulovnice Husqvarna pracuje na principu mauserova závěru uzamykaného pomocí tří uzamykacích ozubů, ale proti originálu doznal jistých vylepšení týkajících se vytahovače nábojnic, zadní části závěru a hlavně pojistky. Ta je umístěna na pravé straně pouzdra závěru a vyznačuje se bezhlučným chodem. Lze konstatovat, že návrh Ludwiga Olsona je velmi vydařený. Nábojová schránka kulovnice Husqvarna model 1640 je stejně jako lučík vyrobena z lehké slitiny v černém eloxovaném provedení s ozdobným gravírováním. To přispívá ke snížení celkové hmotnosti zbraně, která činí pouze 3270 gramů. Tato kulovnice Husqvarna model 1640 je navíc v provedení Folke Dahlberg. Tento švédský puškař se zabýval úpravami těchto zbraní a zejména osobitým a elegantním tvarem pažeb. Proto i tato kulovnice Husqvarna model 1640 nese jeho rukopis a charakteristickou značku na pravé straně pažby. Připomeňme si jen, že Erik Dahlberg byl od roku 1689 do roku 1690 prvním ředitelem zbrojovky Husqvarna. Hlaveň kulovnice Husqvarna model 1640 Folke Dahlberg je v provedení bez mířidel a na závěru je osazena lišta na montáž Recknagel Schwenk, tedy montáž otočnou. Kulovnice Husqvarna model 1640 si získaly svoji oblibu nejen ve skandinávských zemích ale zejména i v USA, kam byly vyváženy v různých modelových řadách. Tato kulovnice Husqvarna model 1640 Folke Dahlberg je v zánovním stavu. Černění je nepoškozené, stejně jako pažba. Ta má pouze drobné oděrky. Ve své ráži 6,5 x 55 je ideální příležitostí pro lovce, který chce vlastnit lehkou a spolehlivou kulovnici. Text a kontrola Jaroslav Dubský.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 1323


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Husqarna Vapenfabrik AB Švédsko
 • Model, vzor 1640 Folke Dahlberg
 • Ráže 6,5 x 55
 • Hmotnost 3270 g
 • Délka 109 cm
 • Délka hlavně 60 cm
 • Zásobník schránka na 4 náboje
 • Rok výroby 1963
 • Stav 1
 • Povrch 95 %
 • Vývrt zrcadlový
 • Zkušební značka C.I.P. ano, ČR 2015

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.