Hlaveň kulometu Afanasjev A 12,7 12,7x108

Hlaveň kulometu Afanasjev A 12,7 12,7x108

Další obrázky

Popis

Historie sovětských leteckých kulometů spadá do období, kdy byl kulomet Maxim přepracován na vzduchem chlazený model PV 1 zaveden do výzbroje v roce 1928. 

S rozvojem letecké techniky a její vysoké obratnosti rostla potřeba kulometu s vysokou kadencí, neboť cíl se objevoval v zaměřovači pilota pouze na okamžik. A za tento okamžik bylo rozhodující množství střel zasahující cíl vedoucí k jeho zničení. Vznikl tak kulomet ŠKAS pracující na odběru prachových plynů. Vzhledem k jeho vysoké kadenci bylo nutno uzpůsobit vytahování nábojnic z pásu pomocí cívky, která tento proces rozdělovala do deseti kroků. Tím odpadlo vytahování a zatlačování střel z nábojnice při vysoké rychlosti podávání nábojů z pásu. Z původní kadence 30 ran/sec vylepšené modely dosahovaly až 50 ran/sec. Během třicátých let s pancéřováním letounů se ráže 7,62 stala již nedostatečnou a vznikla tak další potřeba vysokorychlostního kulometu, ovšem velkorážného. Vzniklý kulomet ŠVAK se ale moc nerozšířil a místo něho byl zaveden univerzální kulomet pro více druhů letounů UB 12,7 konstruktéra Michaila Jevgenijeviče  Berezina ráže 12,7 x 108 mm. Jeho vývojem byl pověřen v roce 1935 v tulském závodě. Se svojí kadencí 1000 ran/min byl používán v letounech JAK, MIG a LAK. V šedesátých letech vznikla s rozvojem vrtulníků nová potřeba kulometu k umlčování pozemních pancéřovaných cílů. Speciálně pro vrtulníky Mi 4, Mi 24A a pro proudové letouny Mig 15 byl vyvinut  v roce 1953 modernější nástupce kulomet Afanasjev A 12,7. Vyráběl se do roku 1983. Pracuje na principu odběru prachových plynů, vytahovač je pákový, zvyšující kadenci až na 1100 ran za minutu. Natahování kulometu je pneumatické, spoušť je elektromechanická. Pro typ vrtulníků  MI 24 B byl vyvinut v roce 1976 v konstrukční kanceláři P.G Jakuševa a B.A. Borzova novější kulomet JakB ráže 12,7x108 mm. Tento kulomet JakB již používá rotující čtyřhlavňový svazek.

Tento kulomet Afanasjev A 12,7 je kompletně zakonzervován z VOZ a proto také nejsou k dispozici jeho fotografie. Ukázka pouze vážným zájemcům. Ke kulometu Afanasjev A 12,7 je možné zakoupit 2 náhradní hlavně, které jsou nabízeny samostatně. Text a kontrola Jaroslav Dubský.

8 900 Kč s DPH

nelze uplatnit DPH

Číslo zboží: 2023

Skladem: 1 kus

Základní informace

  • Výrobce SSSR
  • Model, vzor A 12,7
  • Ráže 12,7x108
  • Délka 100 cm
  • Vývrt lesklý
  • Zkušební značka C.I.P. ne

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.