Obojetnice Husqvarna model 17 9,3 x 72 R + 16/65

Obojetnice Husqvarna model 17 9,3 x 72 R + 16/65

Další obrázky

Popis

Firma Husqvarna byla založena v roce 1689 a je jednou z nejstarších průmyslových společností na světě. 

Začínala jako kovárna na zbraně, jejíž specialitou byly muškety. I přesto, že byla výroba zbraní z velké části manuální, Husqvarna Gevärsfaktori (továrna na pušky Husqvarna) se stala průkopníkem švédského průmyslu v oblasti přesného obrábění.

Během prvního období Švédska jako silné velmoci, od konce 17. století do začátku 20. let 18. století, bylo ročně vyrobeno průměrně 11 000 mušket a pistolí. Celkově tedy Husqvarna dodala švédské armádě 230 000 střelných zbraní během tohoto období. Po roce 1720 následuje období míru a objednávky od švédského státu klesají na 1 500 střelných zbraní ročně. Během následujících více než sto let míru a stability je produkce střelných zbraní společnosti Husqvarna relativně malá.

Výroba dramaticky roste spolu s vzrůstající politickou nestabilitou v Evropě uprostřed 60. let 19. století. V té době Švédsko řídí rozsáhlé znovuvyzbrojení. Je to během tohoto období, kdy se zbraně vyvíjejí ze zbraní nabíjených ústím na zbraně nabíjené závěrem pušky. S příchodem zbraní nabíjených závěrem pušky se pušky s dlouhou hlavní stávají běžnými a tím také vzrůstají požadavky ohledně přesnosti v kovoobrábění. Pistole nabíjené závěrem jsou nejprve vyráběny jako revolvery, se zásobníkem ve formě otočného bubnu. S rostoucími objednávkami od švédské armády může společnost investovat do dílen a strojů.

V roce 1867 je Husqvarna přeměněna na společnost s ručením omezeným a v roce 1877 přestavěna poté, co byl ustanoven generálním ředitelem Wilhelm Tham. Ten je tím, který započíná změnu, při které je výroba zbraní doplněna o lovecké a cvičné pušky, místo spoléhání se pouze na armádní zakázky. To se ukázalo být moudrým rozhodnutím a Husqvarna se také brzy stává konkurentem na civilním trhu.

Od roku 1877 započala Husqvarna s výrobou obojetnic model 17. Jejich výroba přetrvala až do roku 1942 v podobě modelu 15 a zaznamenala tři základní provedení. Tato obojetnice Husqvarna je model 17, zlamování systémem Lefaucheux, se středovým zápalem a bočními zámky o délce 11 cm. Tato obojetnice Husqvarna model 17 je v provedení ráží 16/65 a 9,3 x 72 R. Zbraň je ve stavu s poškozenou pažbou a matnými vývrty. Má sice dobovou patinu, ale v zámcích je bez sebemenší vůle.  Jedná se o obojetnici zřídkakdy k vidění, a lze konstatovat, že není neopravitelná. Vhodná pro puškaře k repasi. Tomu odpovídá i její cena. Text a kontrola Jaroslav Dubský st.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 2282


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Husqarna Vapenfabrik AB Švédsko
 • Model, vzor 17
 • Ráže 9,3 x 72 R + 16/65
 • Hmotnost 2970 g
 • Délka 112 cm
 • Délka hlavně 70 cm
 • Rok výroby cca 1900
 • Stav 3
 • Povrch 50 %
 • Vývrt matné
 • Zkušební značka C.I.P. neprojde

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.