Broková dvojka ZP 50 16/70

Broková dvojka ZP 50 16/70

Další obrázky

Popis

Zbrojovka Brno byla založena v roce 1918. Jejím původním zaměřením byly opravy automobilů, pušek a železničních zařízení. 

V letech 1924-1925 byla vystavěna nová továrna, kde se rozběhla výroba automobilů, pušek a kulometů. Zbrojovka Brno mezitím také reagovala na výzvy k podání nabídek Ministerstva národní obrany. A tak vlastně vznikaly legendární výrobky, jakým byl i kulomet konstruktéra Václav Holka ZB 26, později ZB 30, kulomet ZB 35 a ZB 37, československé pušky vz.24 a celá řada výrobků pro tehdy budované československé opevnění včetně lafet, střílen a příslušenství. To se označovalo DZ, jako důlní zařízení v rámci utajení proti Abwehru. Přes válečnou výrobu pro Wehrmacht, kdy ještě dobíhala výroba exportních zakázek kulometů a zařízení a kdy tajně na konstruktérských prknech již vznikal nový Zetor 25, se Zbrojovka Brno dostala i k únoru 1948. Zde se dělili na dvě skupiny pracovníci vrátivší se z exilu, kam se přesunovala výroba kulometů. Z Kragujevacu a poté z Pákistánu, nebo ze ,,západního,, Enfieldu. Podle toho byli zařazováni buď do konstrukce, nebo k úklidovým pracím. I v této divné době však vznikaly unikátní zbraně a jména Holek, Koutský, Pištecký a další zůstanou navždy spojena s písmenem Z.

Od roku 1946 se ve zbrojovce Brno začaly vyrábět brokové dvojky ZP konstruktéra Karla Pišteckého. ( Zbrojovka Pištecký). Baskule a hlavňový svazek byly uzamykány zámkem systému Purdey se dvěma masívními uzamykacími ozuby v dolní části baskule. Bicí ústrojí zámkového typu hammerless, provedení s vytahovači nebo vyhazovači, ráže 12 nebo 16, to byla jednoduchá a spolehlivá provedení, která oslovila statisíce zákazníků. Brokové dvojky Zbrojovka Brno ZP se tak staly velmi rozšířenými mezi myslivci. Výrobní provedení dvojek ZP se měnila v závislosti na délce komor, na použití matic u zápalníků a na délce hlavní. Tato broková dvojka Zbrojovka Brno ZP 50 byla vyrobena v letech 1960 – 1970. Má ještě matice zápalníků a je již komorována pro délku náboje 70 mm. Tato broková dvojka Zbrojovka Brno ZP 50 je ve velmi zachovalém stavu, vyhazovače jsou naprosto funkční, hlavně lesklé, zámky pevné. Tato broková dvojka Zbrojovka Brno ZP 50 je pouze mírně obnošená. Text a kontrola Jaroslav Dubský.

Prodáno
Naše nabídka je široká. Využijte vyhledávání na našich stránkách.

Číslo zboží: 1169


Skladem: 0 kusů

Základní informace

 • Výrobce Zbrojovka Brno n.p. ČSSR
 • Model, vzor ZP 50
 • Ráže 16/70
 • Hmotnost 320 g
 • Délka 112 cm
 • Délka hlavně 70 cm
 • Rok výroby 1967
 • Stav 2
 • Povrch 86 %
 • Vývrt zrcadlový Choke 16,2 a 16,4
 • Zkušební značka C.I.P. ano, česká

Nákup

Tímto objednáváte toto zboží. Objednávky jsou evidovány v příchozím pořadí.

Při převzetí zboží si nezapomeňte přinést příslušné doklady a rozhodnutí. Viz. obchodní podmínky.

Uvádějte prosím také číslo zboží, o které se jedná.

Na další stránce proveďte kontrolu zadaných údajů a odešlete formulář. Pokud tak neučiníte, formulář k nám nedorazí.